Nový přístroj dokáže pacientovi během operace vracet do oběhu jeho vlastní krev

České lékaře už roky děsí spojení - krevní transfúze a svědkové Jehovovi. Jehovisté totiž odmítají krev cizího člověka. Lékaři v Jihlavě ale dnes představili přístroj, který víru a lékařství dokáže skloubit. Pacientovi během operace vrací do oběhu jeho vlastní krev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto) | Foto: Pavel Pavlas

Nový přístroj je velký jako noční stolek, všechno se v něm točí a vede z něj spousta hadiček. Odborně se nazývá buněčný separátor.

„Začíná tím, že nasává krev z rezervoáru, kterou jsme odsáli a která z pacienta odtekla. To všechno vymyje, aby zachránil zdravé krvinky. Přes tu membránu ve stroji neprojdou a začnou se doufejme za chvilku plnit do sběrného vaku, který je prázdný. A je vidět, že se už lahvička plní,“ vysvětluje jednoduchý princip lékař Lukáš Velev.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém přístroji natáčel v jihlavské nemocnici redaktor Daniel Burda

V ruce drží skalpel a přístroj předvádí na operaci kusu vepřového masa.

Pacientovi by se asi nelíbilo, že operatér rozmlouvá s médii, zatímco je jeho hrudník otevřený. V nejbližší době bude přístroj přejíždět po celé jihlavské nemocnici.

„Využívá se to při všech operacích, kde je předpokládaná větší krevní ztráta. To znamená někde kolem litru, což můžou být některé typy cévních operací, břišní tepny a aorty, velké ortopedické operace, náhrady kolenního nebo kyčelního kloubu,“ vyjmenovává Velev.

Přístroj vybírali lékaři s jehovisty

Úzkou skupinou, pro které je přístroj vhodný, jsou svědkové Jehovovi. Jak lékař a ředitel nemocnice Velev přiznává, dokonce ho ve spolupráci s jehovisty vybírali: „Tento přístroj vyhovuje jejich víře.“

Nedávno měli lékaři právě s jehovisty nemalý problém, řešili ho dokonce právníci.

„Před několika týdny jsme řešili problém na interním oddělení, kde jsme měli pacienta, který byl svědek Jehovův a nechtěl podstoupit transfúzi krve. Naši lékaři řešili, co s tím. Díky tomuto přístroji to máme vyřešené,“ říká za jihlavskou nemocnici Monika Pytlíková.

Sami zástupci svědků Jehovových ale mluví o přístroji opatrně. Josef Lukáš, který je součástí výboru pro styk s nemocnicemi, říká, že buněčný separátor je pro všechny:

„Je to součást bezkrevní léčby, což je v dnešní době zajímavé. To není jenom pro nás, to je pro všechny lidi.“

Zařízení, které vrací pacientovi krev přímo z operačního pole, stojí asi 700 tisíc korun. Jihlavská nemocnice je jediným krajským zařízením, které jím disponuje.

Daniel Burda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme