O jaderné palivo se v Dukovanech starají nově dvě ženy

Elektrárna Dukovany na Třebíčsku se pyšní raritou. Na jaderné palivo tam nově dohlížejí dvě fyzičky, 27letá Monika a o dva roky starší Julie. Jde o jediné dvě ženy, které jsou na tomto postu v celé střední Evropě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monika Mervartová a Julie Krsková (uprostřed) na kontrolním pracovišti v dukovanské atomové elektrárně.

Monika Mervartová a Julie Krsková (uprostřed) na kontrolním pracovišti v dukovanské atomové elektrárně. | Zdroj: ČTK

„Přijde mi to jako úplně normální práce, nepřijde mi ničím zvláštním. Nevím, proč by pro ženy nemohla být,“ shodují se obě fyzičky.

Náplní jejich práce je mimo jiné sestavit harmonogram pro výměnu starého paliva za nové. To je umístěné ve speciálních kazetách v reaktoru a mění se jednu za rok. Přesun zhruba osmi tun trvá dvacet až pětadvacet dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Maxové z Jaderné elektrárny Dukovany ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Palivo pak zůstane vedle šachty reaktoru a po pěti až sedmi letech se z toho bazénu vyjme, pod vodou se převeze do skladovacího modrého kontejneru a pak do skladu použitého paliva,“ vysvětlila další pracovnice elektrárny Dana Janovská.

Dodala, že voda má stínicí a zároveň chladicí účinek.

Ozáření se mladé fyzičky v žádném případě nebojí. „Když se odchází, tak by se člověk měl umýt a projde měřiči, takže ví, že je všechno v pořádku,“ řekla jedna z nich.

Při opouštění elektrárny totiž musejí zaměstnanci projít řadou měření. Během nich se zjistí, zda opravdu nejsou radioaktivní. Totéž se týká návštěvníků.

Eva Presová, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme