O kmitočty pro rychlou mobilní síť LTE mají zájem operátoři i skupina PPF

Do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE se podle očekávání přihlásili všichni tři čeští operátoři a také finanční skupina PPF. Ta chce vytvořit čtvrtého mobilního operátora. Kompletní seznam zájemců zveřejní ČTÚ během dneška.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smartphone - chytrý telefon

Smartphone - chytrý telefon | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Videa se nezasekávají a stovky fotek nahrajete na internet během pár minut. I tak vypadá superrychlá mobilní síť LTE.

„Teď třeba vidíme, že ta LTE dosahuje zpoždění asi 15 milisekund, což je vynikající hodnota,“ vysvětluje u notebooku s LTE připojením Jiří Čapek, síťový architekt Telefonicy O2.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČTÚ zveřejní zájemce o kmitočty pro rychlou mobilní síť LTE. Podrobnosti od redaktorky Alžběty Havlové

„Dá se využít právě u online her, kdy ta reakce, když třeba hrají dva hráči proti sobě, je také v podstatě vynikající,“ pokračuje.

„Dál tady můžeme vidět rychlost stahování souborů, která se tady teď konkrétně naměřila kolem 45 megabitů za vteřinu. V porovnání s tím, co je teď na 3G je to patnáctinásobná rychlost toho uploadu, což je vlastně odesílání souboru,“ dodává Čapek.

Telefonica na konci června začala komerčně nabízet rychlý mobilní internet LTE. Tedy o hodně lepší než dosavadní 3G. Ale jen pro obec Jesenice u Prahy a její blízké okolí. Podle odborníků na telekomunikaci to ale rozhodně komerční provoz není.

„Je to určitě velký krok kupředu, co do testování, co do vypuštění první vlaštovky. Spíše bych to stále přirovnával k jakémusi pilotnímu testování. Byť to Telefonica prezentuje jako komerční provoz, tak vzhledem k počtu 10 tisíc lidí v té jedné lokalitě, ještě žádný komerční plnohodnotný provoz není,“ říká nezávislý konzultant Jiří Peterka.

Rychlou mobilní síť začal v části Prahy testovat také T-Mobile, který plánuje komerční spuštění na příští rok. Stejně jako u Vodafonu bude ale záležet na výsledku aukce kmitočtů.

Jejich souhrnná vyvolávací cena je téměř 7 a půl miliardy korun. Konečné přidělování čekáme v lednu.

Alžběta Havlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme