Obezřetnost na síti se vyplatí. Pozor například na falešná novoroční přání

Stále více Čechů se před Vánocemi nechce stresovat v přeplněných obchodech, a proto nakupují dárky přes internet. Jen loni tak během druhé poloviny prosince lidé utratili téměř 4 miliardy korun. S tím ale také stoupá nebezpečí, které na uživatele světové sítě číhá třeba v podobě falešných novoročních přání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Počet podvodných e-mailů v předvánočním čase každoročně prudce narůstá. V řadě případů jsou adresovány jmenovitě příjemci a mají přílohu, která vypadá jako přání.

Vždy je ale nutné podívat se, jestli odesílatele opravdu znáte. I v takovém případě je lepší se spouštění obsahu vyvarovat. Nebezpečné mohou být i aplikace pro mobilní telefony.

Vedle novoročních přání mohou spotřebitele oklamat také tipy na dárky nebo lákavé slevy na různé produkty nebo služby. Při otevírání takových nabídek musí být člověk opět velmi obezřetný. V žádném případě pak není vhodné otevírat přílohy, které mají podezřelou příponu typu „.exe“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rady, jak se vyvarovat podvodným e-mailům a e-shopům shrnula ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu Alžběta Havlová

Samostatnou kapitolou je nákup dárků přes internet a platby kartou. Kyberzločinci obecně využívají předvánočního shonu a spoléhají se na sníženou pozornost. Nikde by tak člověk neměl nic automaticky vyplňovat.

„Počínaje e-mailovou adresou, skutečnou poštovní adresou, datem narození a číslem kreditní karty, protože všechny tyto údaje, které se snaží různé podvodné stránky z uživatelů vytáhnout, se potom stávají obchodním artiklem,“ varuje odborník na technologie Petr Kočí.

Útočníci si často před vánoci zřídí falešný e-shop, přes který jen vybírají peníze a nic neposílají. Často se jedná o to nejžádanější zboží, například elektroniku, za podezřele nízké ceny.

Pro bezpečné nakupování přes internet platí několik zásad. Za prvé využívat srovnávače cen, kde se lidé mohou dozvědět i které obchody jsou prověřené.

Na nevyžádaná obchodní sdělení si lidé mohou stěžovat Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pro tento účel má na svých stránkách speciální formulář.

„Nepoužívat nelegální software, nenavštěvovat pochybné stránky s kradenými filmy, hudbou, pornografií. Mít aktuální verzi operačního systému a všech aplikací, mít nainstalovaný i aktuální antivirový program,“ doplňuje Kočí.

Pokud vám však počítač nabídne aktualizaci antiviru ve chvíli, kdy si chcete přečíst reklamační podmínky, může to být jen trik podvodníků, jak se dostat do vašeho počítače.

Odborníci radí vytvořit si také zvláštní emailovou adresu pro registrace do různých e-shopů. Stejně tak pro platby na internetu je lepší mít zvláštní účet, kde máte menší obnos. Platba kartou dopředu je vhodná pouze u známých a především osvědčených internetových obchodníků.

Alžběta Havlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme