Ohled na internetovou bezpečnost by měl být samozřejmý jako mytí rukou

Stejně jako jsme se naučili zamykat byt nebo si mýt ruce před jídlem, budeme se muset naučit bezpečnému chování na internetu. Myslí si to expert, který pomáhal odhalit špionážní program Flame.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet. Ilustrační foto

Internet. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, jscreationzs

Po internetu se šíří nový virus s názvem Flame. Umí zapnout mikrofon či webovou kameru v počítači a záznam pak odeslat. Prozradí na vás úplně vše. Zatím byl odhalen v Íránu, Izraeli a dalších zemích převážně na Blízkém východě. Pravděpodobně jde o státem organizovaný útok.

Musí se takového možnosti obávat i obyčejní uživatelé počítačů u nás?

„Zaznamenali jsme několik infikovaných domácích počítačů. Ale šlo spíš o náhodu. Obyčejných lidí se špionáž v takovémto rozsahu netýká. Autoři přesně vědí, jak a kam mají své snahy zacílit,“ vysvětluje Sergej Novikov, šéf týmu Kaspersky Lab, který odhalil špionážní program Flame. Připouští ale, že nebezpečí stále narůstá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž redaktora ČRo Ondřeje Boudy si můžete také poslechnout

„Jsme teprve na začátku. Špionážního softwaru bude přibývat. Zatím nacházíme podobné programy na Blízkém východě. Ale žádný stát není imunní. A věřím, že brzy je odhalíme ve Spojených státech, západní Evropě nebo Rusku. Myslím, že sledujeme začátek kybernetické války,“ dodává Novikov.

A některé vlády už se na ní začaly připravovat. Často chaoticky a nesmyslně, třeba snahou odříznout se od zbytku světa v případě skutečného nebo jen domnělého ohrožení.

„Nicméně je důležité, že se vlády vůbec touto problematikou zabývají. Že si uvědomují důležitost kybernetické bezpečnosti. Jestli jdou správným směrem, to ukáže až čas. Ale určitě budou ve výhodě ti, kteří se tomu začnou věnovat nejdříve, zdůrazňuje Novikov a připojuje i několik důležitých rad:

„Kritické systémy, důležité pro chod státu jako nemocnice, elektřina nebo vodovody, by měly být vystaveny co nejméně. Ale po pravdě řečeno neexistuje stoprocentní způsob, jak je ochránit.“

Odříznutí od internetu není řešení

Nepomůže totiž ani úplné odříznutí od internetu, protože se vždycky může najít někdo, kdo si k firemnímu počítači připojí externí disk nebo třeba fotoaparát donesený z domova. Podle Sergeje Novikova je proto klíčové vzdělávat širokou veřejnost o kybernetickém nebezpečí, a to jak v práci tak v soukromém životě.

„Internet je stále důležitější součástí životů. Určitě nás od něj neodradí hrozba kybernetické kriminality. Ale musíme si uvědomit, že při využívání sociálních sítí nebo internetového bankovnictví je potřeba používat selský rozum,“ zdůrazňuje Sergej Novikov.

Jenže sedláci by si před sto lety jen stěží dokázali internet představit. Natož se v něm nějak rozumně pohybovat.

Při výběru dovolené spoléhají Češi na internet. Obezřetnost se však vyplácí

Číst článek

„V každodenním životě jsme se také naučili zamykat byt, mýt si ruce před jídlem a čistit si dvakrát denně zuby. Teď prostě musí přijít osvěta internetová,“ uzavírá Novikov.

A její součástí má být třeba větší ochrana soukromí. Sdílet fotky a důvěrné informace je dobré jen se svými nejbližšími. Není důvod, aby o nich, věděl celý internet, který pak takové informace může zneužít.

Ondřej Bouda, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme