Plzeňské muzeum Techmania pokřtí nejstarší dochovaný trolejbus

Plzeňské muzeum Techmania dnes pokřtí historický trolejbus Škoda 3Tr3 z roku 1947. Jedná se zřejmě o jediný dochovaný vůz tohoto typu na světě. Plzeňské muzeum vědy a techniky ho nechalo díky evropské dotaci za více než čtyři miliony korun opravit. Do původní podoby ho odborníci v Žamberku vrátili za 17 měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trolejbus Škoda 3Tr3 | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Připojený na traktor sjel z podvalníku historický trolejbus.

„Je to trolejbus s firemním označením Škoda 3Tr3 z roku 1947. Má úžasný příběh. Například v roce 1967 po jeho vyřazení – sloužil dvacet let v plzeňských ulicích – věřilo, že byl sešrotován,“ říká Tomáš Moravec z plzeňské Techmanie.

Velkou shodou náhod trolejbus podle jeho slov objevil plzeňský památkář Pavel Domanický v roce 1992.

„Šel se podívat na bývalý státní statek v Lípě u Unišova a zjistil, že v křoví se povaluje něco, co vypadá trochu jako hromada šrotu a trochu jako zahradní domek. Při bližším zkoumání objevil, že je to právě unikátní, jediný zachovalý kus 3Tr3 trolejbus,“ vypráví Tomáš Moravec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lukáše Miloty o nejstarším trolejbusu v Ranním Radiožurnálu.mp3

Dodal, že trvalo dalších 18 let, než se zrekonstruovaný trolejbus dostal do Techmanie.

„Teď ještě není pojízdný. Co mu ještě chybí k dokonalosti, je elektrovýzbroj. Jednou se trolejbus opravdu vrátí do plzeňských, a nejen do plzeňských, ulic,“ vysvětluje Tomáš Moravec.

Trolejbus Škoda 3Tr3 vjíždí od Techmanie a stává se novou součástí expozice.

Eva Presová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme