Počítače zažily revoluci přesně před 40 lety

V úterý uplynulo 40 let od chvíle, kdy se na trh dostal první mikroprocesor. Mikroprocesor je základní součástkou každého počítače. Je jakýmsi jeho mozkem, který vytváří data podle pokynů určitého programu. Jeho kvalita podstatně ovlivňuje rychlost a výkonnost počítače. Vynález mikroprocesoru znamenal revoluci v počítačovém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Procesor Core i7 | Foto: Intel

První mikroprocesor vyvinuli inženýři firmy Intel a zpočátku ani netušili, o jak převratnou novinku jde. Jedna japonská firma si totiž mikroprocesor Intel 4004 objednala jako součástku do kalkulaček. Hned další typ s označením 8008 se už ale objevil v prvním osobním počítači.

"Umožnily výrobu v dnešní době již levných, tenkrát to samozřejmě moc levné ještě nebylo, zařízení. Umožnily to, že se počítače dostaly do každé firmy a později i téměř do každé domácnosti," říká Pavel Svoboda ze společnosti Intel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mikroprocesory 40 let.mp3

Mikroprocesory tak stály za revolucí ve výpočetní technice a jejím masovém rozšíření. "Ať už to jsou právě třeba počítače, notebooky nebo třeba dnes i mobilní telefony," doplnil Svoboda.

Velikost tranzistorů, ze kterých se mikroprocesor skládá, se zmenšuje v souladu s Mooreovým zákonem, který říká, že počet tranzistorů na jednom čipu se zdvojnásobí zhruba každé dva roky. Tato poučka kupodivu platí už 4 desetiletí.

"Vývoj v mikroprocesorech je skutečně dramatický. První mikroprocesor obsahoval 2300 tranzistorů, což tenkrát bylo úctyhodné číslo, ale nejnovější čipy mají přes dvě miliardy tranzistorů. To jsou ty nejrychlejší," vysvětlil Svoboda.

Ze stovek jsou dnes milióny herzů

Posun ve vývoji a výkonu je patrný také z jejich rychlosti frekvence. "Tenkrát se počítalo v kiloherzích, dnes se počítá v gigaherzích. Dá se říci, že dnešní mikroprocesory jsou zhruba 500 tisíckrát rychlejší, než bývaly ty úplně první," dodal Pavel Svoboda.

Mikroprocesory se v uplynulých 40 letech zmenšovaly, zrychlovaly a také zlevňovaly provoz zařízení, ve kterém fungují.

"Zatímco dnes za provoz notebooku zaplatíte za rok zhruba 600 korun. Pokud by nedocházelo k této evoluci, bylo by to zhruba 2,5 milionu korun," shrnuje Svoboda.

Dosavadním vrcholem použití mikroprocesorů jsou první modely ultraboooků, nové kategorie přenosných počítačů. Jejich tloušťka i váha je poloviční ve srovnání s notebooky.

Podle Pavla Svobody zaplní nový typ přenosných počítačů už v příštím roce téměř polovinu trhu.

"Teď je těch modelů pár, ale příští rok je už přichystaných 64, o kterých víme a myslíme si, dle našich interních informací, že ke konci příštího roku bude 40 procent všech prodaných notebooků v segmentu spotřebitelského trhu ultrabooky," uzavírá Svoboda předpokladem trendu příštího roku.

Jaroslav Skalický, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme