Počítačoví hackeři řádí i v létě

Hackeři si v létě dovolenou neberou. Naopak – v období dovolených se snaží přizpůsobit aktuálním trendům. Nedávno se navíc objevil nový počítačový virus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studium a počítače (ilustr. foto)

Studium a počítače (ilustr. foto)

Už rok a tři čtvrtě čelí antivirové programy viru Conficker. Jeho šíření sice v poslední době klesá, i přesto je ale na světě napadeno asi sedm milionů počítačů.

Nový virus, který patří do kategorie tzv. trojských koní, napadá webové stránky a skrz ně útočí na uživatele, který web navštíví. Sám o sobě neškodí, ale do počítače s sebou stahuje další viry.

Přehrát

00:00 / 00:00

virus.mp3

„Trojský kůň je software, který se většinou tváří jako antivirus. Uživatel si ho stáhne a virus následně používá jeho počítač i k jiné činnosti, například rozesílání spamů, pornografie nebo láká čísla kreditních karet, které následně pošle na internet,“ vysvětluje šéfredaktor serveru Root.cz Petr Krčmář.

Pozor na falešné weby prázdninových destinací

Počítačoví hackeři se zároveň snaží sledovat aktuální trendy v chování veřejnosti. Podle Krčmáře se zhruba deset let využívá sociálního inženýrství, důkazem je známý virus I love you, na jehož principu fungují některé viry dodnes. Zneužívána je i tolik oblíbenou sociální síť Facebook, kdy si lidé mohou posílat viry nevědomky.

Útočníci se také přizpůsobují aktuálnímu dění. Potvrzuje to i i Krčmář: „Velkým problémem jsou falešné stránky, na které odkazuje internetový vyhledávač Google. Pokud do něj zadáte anglicky nebo i v jiném jazyce ‚havárie polského letadla‘, nalezené weby jsou často falešné a pokoušejí se napadnout systém.“

Jak také Petr Krčmář říká, oblíbené teď v létě budou pravděpodobně odkazy týkající se dovolených a weby přímořských letovisek, které mohou obsahovat nebezpečný virus.

Nejdůležitější je vždy prevence

Jak bychom se měli útoku počítačových virů co nejlépe bránit? „Důležitá je především prevence – mít legální a aktualizovaný operační systém, také aktualizovaný veškerý software, jako je internetový prohlížeč nebo přehrávač Flash. Tyto aplikace provádějí komunikaci on-line, může být tedy napadena,“ tvrdí Petr Krčmář.

Podle něj je také nezbytné nainstalování současné verze antivirového programu a také používání rozumných a silných hesel. „Například Conficker používá slovníkové útoky na administrátorská hesla, která zní obvykle abc123. Virus je vyzkouší a následně se mu povede do systému dostat,“ dodává šéfredaktor Root.cz.

Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme