Počítačový virus Brain slaví 30 let. Vynalezli ho dva bratři z Pákistánu

Přesně před 30 lety se začala psát jedna z klíčových kapitol v historii počítačových virů. První z nich, který se šířil přes diskety, vynalezli dva bratři z Pákistánu. Jmenoval se Brain a neničil žádná data.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto)

Počítač, klávesnice, hacker, psaní na počítači, na klávesnici (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

„Chtěli jsme prozkoumat bezpečnostní díry v DOSu ve srovnání s jinými operačními systémy té doby. DOS byl něco nového a my jsme zjistili, že je hodně zranitelný. To byla naše motivace a také jsme chtěli zjistit, jak rychle se bude virus šířit,“ popisuje jeden z bratrů, Amjad Farooq Alvi.

Oba bratři zapsali do viru Brain svá telefonní čísla i adresu. Nebylo proto těžké je najít v Láhauru na severozápadě Pákistánu, kde jejich společnost Brain Telecommunication sídlí dodnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počítačový virus Brain slaví 30 let. Vynalezli ho dva bratři z Pákistánu. Podrobnosti zjišťoval Ondřej Himmer

„Dali jsme je tam proto, že virus nebyl škodlivý, neničil žádná data a byl vlastně docela přátelský,“ vysvětluje Basit Farooq Alvi.

Nebylo proto podle něj potřeba identitu tvůrců skrývat. Na uvedená telefonní čísla opravdu začali lidé brzy volat.

„První hovor byl z jedné univerzity v Miami. Byl to člověk, který měl problémy s disketou, a tak našel naše čísla. Docela mě to překvapilo, dokonce možná šokovalo. Nikdy bych nečekal, že se Brain dostane tak daleko,“ přiznává Amjad.

Virus neměl pro své šíření k dispozici celosvětovou počítačovou síť, proto musel spoléhat na předávání a kopírování disket.

Automaticky na nich přepsal část vyhraženou pro základní informace, zpomalilo se tak načítání a malou část z kapacity diskety nemohli lidé použít. To bylo všechno, žádnou jinou škodu virus Brain nedělal.

„Lidé neustále procházejí různé systémy, zkoušejí jejich hranice, zkoušejí svoje nápady a hledají skuliny v systému. Je to přirozené,“ vysvětluje Amjad.

Škodlivé viry nebo programy, které se snaží dostat z lidí peníze, Ajmad i jeho bratr Basit ostře odsuzují.

Ondřej Himmer, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme