Postrachem teroristů se stávají drony, bezpilotní letadla, která startují přímo z ruky

Takzvané drony mají před sebou velkou budoucnost. Bezpilotní letouny jsou menší, levnější a nedají se zaměřit radarem. Navíc nepotřebují pilota, kterého by armáda musela živit a riskovat jeho život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpilotní letouny

Bezpilotní letouny | Foto: U.S. Navy

„Říká se, že poslední pilot už se narodil. Bezpilotní letouny budou postupně nahrazovat ty klasické. To, o čem se kdysi psalo v literatuře sci-fi, je dnes realitou,“ říká hlavní vývojový inženýr Wojciech Komorniczak.

O drony je v posledních letech mezi armádami světa zájem, dokazují to slova spolumajitel polské firmy WB electronics Adama Bartosewicze.

„Na začátku jsme si pronajímali třípokojový byt ve Varšavě a zaměstnávali pět osob. Dnes máme osm set zaměstnanců a zabíráme padesát tisíc metrů čtverečních,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o bezpilotních dronech přinesl reportér Petr Vavrouška

Jednou z hlavních výhod dronů je, že do akce mohou být nasazeny téměř okamžitě.

„Některé jsou schopné vyrazit na misi během několika vteřin. Náš systém navíc nepotřebuje startovní plochu. Startuje přímo z ruky vojáka. Váží pouze deset kilogramů,“ chlubí se Wojciech Komorniczak.

„Je to jediný bezpilotní letoun na světě, který může delší dobu létat s vypnutým motorem. Díky tomu je absolutně tichý a dokáže se přiblížit k objektu, který má sledovat,“ dodává Adam Bartosewicze.

Polský letoun má stejnou aerodynamickou konstrukci jako klasický větroň. I proto se hodí jako speciální průzkumná jednotka. Neslyšně zjistí postavení nepřítele, pohyb teroristické buňky a informace pak předá pomocí šifrovaného rádiového spojení.

„Letoun se ovládá pomocí dotykové obrazovky. Obsluha na zemi pouze ukáže prstem na mapě, kam má letět. Joystickem se pak ovládají kamery.“

Po ukončení výzvědné mise přistává menší bezpilotní letoun ve dvou částech. Drahá s technikou na padáku, zbytek klasicky jako kluzák. Návrat je velmi přesný, opět satčí vyznačit místo přistání prstem na mapě.

„Letoun automaticky zvolí směr, vypočítá sílu a rychlost větru. Odchylka při přistání je pouze několik metrů,“ upřesňuje konstruktér.

Drony ale neslouží jen armádě, své využití mají i v dalších odvětvích.

„Náš bezpilotní letoun byl nasazen například do pátrání po holčičce, která se ztratila v lese, pomáhají také hasičům při požárech,“ dodává pan Komorniczak.

Petr Vavrouška, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme