Požadavky na omezení pohybu po internetu zaznívají z mnoha zemí

O zachování svobody internetu a současném odrážení sílících útoků hackerů jednají v Londýně zástupci 60 zemí, odborníci i politici. A projevují se tu odlišné přístupy jednotlivých států. Zaznívají požadavky po ustavení pravidel omezujících pohyb po virtuální síti. Představitelé západních zemí pak upřednostňují spíše ochranu duševního vlastnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetická válka. Ilustrační foto

Kybernetická válka. Ilustrační foto | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

„Situace se určitě horší, i když se na to díváme z delšího časového horizontu,“ řekl odborník na IT technologie Petr Koubský.

Podle něj je dobré rozlišit dvě věci – útoky zaměřené na efekt a na publicitu, které jsou často směřovány proti internetovým stránkám státních institucí, a útoky proti základním funkčním systémům v soukromé i státní sféře, které jsou mnohem závažnější a záludnější a hackeři mají zájem na tom, aby se o útocích vědělo co nejméně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na IT technologie Petr Koubský mluví o útocích hackerů ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Proti každé zbrani se dá najít obrana. Proti každé obraně se dá najít nová zbraň, která ji prolomí, takže to je neustálá spirála, která asi nikdy nebude mít žádný konec,“ řekl Petr Koubský.

Požadavky na zavádění omezení pro pohyb po internetu zaznívají z mnoha východních zemí, a nejen z nich.

„Existují silné tendence ve Spojených státech, ve Francii i leckde jinde, kde se taky snaží svobodu čehokoliv, co na internetu činíme, omezit. V tuhle chvíli jsme ve fázi, kdy se přístup k internetu stává politickou otázkou, i když je zřejmé, že to není jenom technologická otázka, a že to není svět vyňatý z běžného fungování práva a zákonů, ale že se do něj nějakým způsobem musí začlenit,“ uvedl počítačový odborník.

Mnohé vlády jak v demokratických, tak nedemokratických zemích budou podle jeho slov usilovat o získání více pravomocí a regulativních možností, co se týká internetu.

„Je dobré, aby občané k tomu sami zaujali včas takový či onaký postoj, aby zkrátka věděli, co se děje,“ uvedl Petr Koubský.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme