Praha je až do neděle centrem geocachingu, přijíždějí ‘kačeři‘ z celého světa

Praha je ode dneška až do neděle hlavním městem geocachingu. Sraz v české metropoli mají příznivci hledání pokladů z celého světa. Minulé ročníky hostily třeba Spojené státy, Německo nebo Portugalsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

geocaching | Foto: Fotobanka stock.xchng

Geocaching je turistická hra, která lidi vytáhne od televize do ulic a přírody. Jejím úkolem je za pomoci navigačního systému GPS najít schovaný poklad, tedy tak zvanou "keš" nebo "kešku", jak se jí česky neformálně říká. Hráči si říkají kačeři, slovo je odvozené z anglického cacher.

„Mám několik keší, které hledám dosud a stále je ještě nemám nalezené. Ta oblast může být opravdu těch 20 či 30 metrů, někdy v tom člověk bloudí, křižuje a loví v terénu, který má hodně kamení nebo je nepřehledný. To je potom i zábava a mnohdy se stane, že to ani nenaleznete,“ popisuje své zážitky jeden z českých kačerů Petr Houdek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Praha je ode dneška až do neděle hlavním městem geocachingu. Další podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Karlík

Poklady, tedy keše, se liší velikostí nebo typem schránky. V nich je logbook, sešit nebo jen kousek papíru, na který se hráč podepíše. Jsou tam i drobné předměty na výměnu, dárky a podobně.

Kačeři hledají souřadnice na webu www.geocaching.com, kde je registrace zdarma a do hledání se proto může pustit kdokoli. Na celém světě hráči už schovali více než dva miliony takovýchto pokladů, často na zajímavých a hodně neobvyklých místech.

Kešky můžou lidé hledat také s Českým rozhlasem. Zatím jsou čtyři. První přímo v historické budově rozhlasu na Vinohradské ulici. Keš se jmenuje Radiojournal. Druhý poklad je v karlínské budouvě pražské Reginy.

Třetí je za Prahou, v Přerově nad Labem, v zámku, který byl dlouho sídlem rozhlasových archivů. Čtvrtá keška, kterou si dal rozhlas k 90. narozeninám, je ve Kbelích, u památníku prvního rozhlasového vysílání.

Martin Karlík, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme