Pražská výstava o kosmonautice ukazuje stroje, skafandry i měsíční kámen

Křižíkovy pavilony na pražském holešovickém výstavišti se až do konce června stanou Bránou do vesmíru. Výstava „Gateway to Space“ začíná právě dnes. Expozici, která přibližuje, jaké to je pracovat ve stísněném prostředí kosmických lodí, přijel do Prahy zahájit Charles Duke, člen posádky Apollo 16 a desátý člověk, který vstoupil na Měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská kosmická loď Sojuz (nalevo) a loď Progress (napravo) umístěné na Mezinárodní vesmírné stanici | Foto: NASA

Návštěvníci výstavy si mohou třeba na simulátoru vyzkoušet pilotování raketoplánu, mohou se nechat vyfotit v kosmickém skafandru, nebo si sáhnout na skutečný měsíční kámen.

„Je to velký zážitek, když si člověk uvědomí, že speciálně tento kámen je bez sta milionů let stár jako Sluneční soustava,“ popsal odborný garant výstavy Pavel Toufar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě s názvem Brána do vesmíru natáčel redaktor Vojtěch Koval

Exponáty zapůjčilo Americké vesmírné a raketové centrum a vesmírná agentura NASA. Přesto se výstava nezaměřuje jen na americké lety do vesmíru.

„Je tam celá řada exponátů – skafandry americké, skafandry ruské – takže je to výstava o krocích člověka do kosmu, kdy se nezastírá úspěch té či oné strany,“ přiblížil Pavel Toufar.

Návštěvníci si tak můžou prohlédnout i skafandr Jurije Gagarina nebo vstoupit do trupu ruské vesmírné stanice Mir.

Vesmírná stanice Mir | Foto: NASA

„Je to tak trošku zvláštně vychýlené z osy, aby to všem připomínalo, že v tom vesmíru to není tak jako u nás, že všechno je nohama dolů. Někdy to je i nohama nahoru,“ popsal produkční výstavy Petr Suchánek.

Kromě historie dobývání vesmíru výstava nabízí i jeho blízkou budoucnost – pohledem do kabiny rakety Orion, která by měla dopravit lidi na Mars.

Brána do budoucnosti bude na holešovickém výstavišti až do 28. června.

kov, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme