Před 115 lety vznikl legendární švýcarský armádní nůž

Před 115 lety byl patentován slavný švýcarský armádní nůž. Jeho tvůrcem byl Carl Elsener, který založil známou firmu Victorinox. První modely měly jednu velkou čepel, bodák, šroubovák a otvírák na konzervy. Později přibyla vývrtka nebo druhá menší čepel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před 115 lety byl patentován slavný švýcarský armádní nůž

Před 115 lety byl patentován slavný švýcarský armádní nůž | Zdroj: Reuters

Firma se původně jmenovala Victoria po Elsenerově matce. V roce 1921, po objevu nerezové oceli, bylo do názvu podniku přidáno slovo ‚inox‘.

„Do té doby byly všechny oceli nástrojové, uhlíkaté, které zešedly, zčernaly, rezavěly. Na čepele nožů, zejména zavíracích, je nerezavějící ocel daleko výhodnější. A právě s nerezavějící ocelí přichází rozmach zavíracích nožů,“ vysvětluje Josef Pajl, předseda české asociace nožířů a autor odborné knihy o nožích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu švýcarského armádního nože mluvil na Rádiu Česko Josef Pajl, předseda české asociace nožířů a autor odborné knihy o nožích

„Zavírací nože znali již Keltové, Římané, to není nic nového. Co ale švýcarský armádní nůž přinesl nového, byla univerzálnost. Mohli ho používat vojáci, táborníci i řemeslníci. Do té doby byly zavírací nože vyráběny především pro lidi v myslivosti, která měla v 19. století velkou tradici a zažívala další rozmach,“ pokračuje Pajl.

Švýcarský armádní nůž nezůstal jen u základní verze, ale vyvíjel se a dále se vyvíjí. Nožů od té doby vznikla celá řada včetně specializovaných nožů pro děti, ženy, myslivce či záchranáře.

Již od začátku 20. století firmě Victorinox konkuroval jiný švýcarský výrobce nožů, Wenger. V roce 2005 Victorinox konkurenta koupil, ovšem jeho značku zachoval.

Před 115 lety byl patentován slavný švýcarský armádní nůž | Foto: Reuters

„Švýcarský armádní nůž je záležitostí celého světa. Podle mých zkušeností ho nosí lidé v Africe, Americe, v Evropě. Je to standard. Nůž, který nevybočuje kvalitou. Ne že by měl špičkovou kvalitu, je to tovární nůž, který se vyrábí v mnohatisícových sériích. Ale neuděláte chybu, nezískáte šunt, když si koupíte Victorinox,“ říká Pajl.

„Zavírací nůž dnes může obsahovat klasické čepele, ale i pilky, bodce, otvíráky, šroubováky, bodce, lupy, pilníky, pinzety, nůžky, vše na co si vzpomenete. Ale prakticky těch čepelí, které potřebujete, je pár,“ upozorňuje Josef Pajl.

Patricie Polanská, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme