Před 135 lety si Bell nechal patentovat telefon

Je to už 135 let, kdy si Alexandr Graham Bell nechal patentovat telefon, ale jeho vynálezcem nebyl. Tím americký kongres oficiálně uznal Itala Antonio Meucciho, který svůj převratný vynález předvedl už o 16 let dřív v New Yorku. Nicméně geniální dorozumívací zařízení budeme mít stejně všichni spojeni právě s Bellem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefon | Foto: Fotobanka stock.xchng

Stejně jako většina velkých vynálezů i telefonování se poprvé odehrálo díky souhře několika náhod. Bell a jeho asistent Thomas Watson pracovali na přístroji-telegrafu, když v tom se jim najedou stala nehoda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii telefonu mluvila v Dopoledním Radiožurnálu Alžběta Havlová.

„Když se Bell chystal mluvit do přístroje, z rozbité baterie mu na oblečení vytekla kyselina a tak zakřičel na Watsona, aby okamžitě přiběhl, že ho potřebuje, aby mu pomohl. Watson všechno perfektně slyšel do svého pokoje v jiném místě domu. Ještě ten den šel Bell vynález patentovat. Do úřadu ve Washingtonu dorazil jen pár hodin před svým konkurentem a velkým rivalem Elishem Grayem,“ popsal pro rozhlas sám Watson v roce 1920.

V červnu Alexander Bell telefon představil na stoleté výstavě ve Filadelfii, což dokládají dobové fotografie a obrázky. Jeho vynález se sice stal hlavním exponátem výstavy, ale přesto lidi nezajímal. Nikdo si ho totiž nedokázal představit jako komunikační prostředek.

Telefonu si všiml až brazilský císař. To dodalo Bellovi odvahy a pokračoval v jeho vývoji. Na podzim podnikl první dálkový rozhovor mezi Bostonem a New Yorkem. No a v roce 1878 už slavnostně otevřel první telefonní centrálu v New Havenu.

Když o 44 let později zemřel, jeho přístroj používalo už neuvěřitelných 22 miliónů domácností po celém světě. Bellova verze telefonu se používala do konce 20. století. A nutno dodat, že se skutečně jednalo o Bellovu verzi, protože Meucci sice telefon předvedl jako první, ale svůj vynález nebyl schopný dovést do komerčně úspěšné podoby.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme