Před 20 lety se Česko oficiálně připojilo k internetu

Dnes je to přesně dvacet let, kdy se Česká republika oficiálně připojila k celosvětové síti! Stalo se tak v posluchárně elektrotechnické fakulty na pražské ČVUT. A právě tam se také setkají osobnosti českého i slovenského Internetu a akademické sféry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Vše začalo iniciativou asi desetičlenné skupinky lidí z okruhu odborníků ČVUT, které zajímal internet a technologie vůbec. Velký podíl na spuštění internetu u nás měla také jedna americká nadace, která českým vědcům poskytla prostředky na nákup modemů.

Díky tomu se mohlo prostřednictvím uzlu v rakouském Linci připojit na síť pevným datovým okruhem první československé pracoviště.

Přehrát

00:00 / 00:00

Využití internetu v rozhlasovém vysílání přiblížil ředitel Nových médií ČRo Alexandr Pícha

Už srovnání rychlosti připojení by dnešního uživatele internetu šokovalo. Ještě v roce 1996 bylo běžné stahovat data rychlosti 76 kilobitů za sekundu. Dnes jsou rychlosti uváděné dokonce v gigabitech. Pomalému připojení se tehdy přizpůsobilo i prohlížení obsahu, nebyl například žádný prohlížeč

Ceny za připojení k internetu byly zdrojem mnoha protestů. Zlomový byl rok 1998. Společnost SPT Telecom tehdy oznámila zdražení cen za vytáčené připojení. Připomenu, že tehdy se účtovalo po minutách. Masová iniciativa Internetem proti monopolu měla nakonec za výsledek vznik historicky prvního tarifu. Spory o délku a cenu impulzu záhy vzaly za své.

V roce 2010 překonal počet uživatelů internetu na celém světě hranici dvou miliard a toto číslo neustále roste. U nás využívá Internet přes šest milionů lidí.

Internet a Český rozhlas

Ředitel Nových médií Českého rozhlasu Alexandr Pícha v Ranním Radiožurnálu poznamenal, že Český rozhlas je velmi progresivní v aplikacích internetových technologiích.

Vysílací studio, redaktorka (ilustrační fotografie) | Foto: Khalil Baalbaki

„Svědčí o tom obrovský internetový archiv audií - v současné době zhruba 300 000 pořadů, které si mohou posluchači vyslechnout - ale i možnost připojení pro živé vysílání ve všech běžných formátech.“

Ocenil, že o internetový poslech mají lidé zájem. „V loňském roce jsme mezi 1. a 4. kvartálem zaznamenali nárůst o 30 procent. V současné době ve všední den máme 80 000 až 90 000- připojení,“ připomněl Alexandr Pícha.

Za zajímavý budoucí úkol pak označil změnu vyhledávání v iRádiu a projekt hybridního rádia.

Milan Kopp, Alžběta Havlová, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme