Před 23 lety se Československo slavnostně připojilo k internetu

O půl desáté ráno dne 13. února 1992 se Československo připojilo k internetu. Vybraní lidé obdrželi na „oficiální zahájení počítačové sítě Internet v ČSFR“ pozvánku na hlavičkovém papíře pražské ČVUT. Podepsal ji tehdejší vedoucí oddělení informačních soustav Jan Gruntorád.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfredaktorka ruského internetového zpravodajského serveru Lenta byla propuštěna kvůli extremismu. A tak se i s podřízenými sbalila a přestěhovala do Lotyšska

Šéfredaktorka ruského internetového zpravodajského serveru Lenta byla propuštěna kvůli extremismu. A tak se i s podřízenými sbalila a přestěhovala do Lotyšska | Foto: Fotobanka RGBStock

Počítačová tiskárna se tehdy ještě běžně nepoužívala. „Pro mě bylo jednodušší požádat sekretářku, aby pozvánku napsala na stroji, a rozesílali jsme to ještě klasickou poštou,“ vzpomíná Gruntorád.

Samotný proces, díky kterému získali někteří českoslovenští uživatelé poprvé přístup na internet, nebyl jednoduchý.

„Připojení jsme připravovali víc než rok a v lednu 1992 jsme propojili počítač v ČVUT v Praze s počítačem na Univerzitě Jana Keplera v Linci pomocí datového telefonního okruhu,“ vysvětluje Gruntorád.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na den, kdy se Československo připojilo k internetu, vzpomínal Jan Gruntorád

Odborníci vyzkoušeli, že všechno funguje, jak má, a na 13. února pozvali zahraniční hosty, kteří jim s přípravami pomáhali, a také potenciální uživatele, aby jim oznámili, že připojení je hotové a funkční.

„Tehdy ještě žádné stránky nebyly, protože world wide web byl vynalezen až v roce 1994, to znamená služby, které byly k dispozici, byla elektronická pošta, přenos souborů a takzvaný telnet, že jste se mohli dálkově připojit na počítač,“ upozorňuje Gruntorád.

Doména tehdy byla .cs, po necelém roce se ale musela kvůli rozdělení Československa zrušit a nahradit novými. Vše se vyřešilo během roku a půl, podle Gruntoráda navíc plynule a bezproblémově:

„Ten proces byl velmi přímočarý, protože komunikace s kolegy ze Slovenska byla celkem otevřená. A hlavně my už jsme tehdy měli federaci, to znamená, že bylo české ministerstvo školství a slovenské ministerstvo školství. Vzhledem k tomu, že původní aktivita byla zaměřena pouze na akademickou komunitu, tak se postupně převáděly domény z .cs do .cz a .sk.“

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme