Před 30 lety vznikla první komerční internetová doména na světě

První komerční internetová doména na světě slaví dnes 30 let od svého vzniku. Americká počítačová firma Symbolics tehdy použila koncovku .com, která dodnes patří k nejčastějším. Užívá jí víc než 117 milionů webů. Systém doménových jmen vznikl proto, aby si uživatelé internetu nemuseli pamatovat složité IP adresy jednotlivých serverů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy, které odjely z Velké Británie do Sýrie a přidaly se k Islámskému státu, hrají klíčovou roli na sociálních sítích | Foto: Fotobanka RGBStock

„Hlavní smysl domén je v tom, že nemusíme psát takové ty divné číselné adresy jako 193.5.6.8, ale místo toho napíšeme třeba rozhlas.cz,“ vysvětlil internetový publicista Daniel Dočekal.

Některé domény jsou cílem spekulantů, kteří na nich můžou vydělat miliony korun. Skupují velké množství internetových adres s jednoduchými názvy nebo jmény firem.

„Pasou samozřejmě po tom, že nějaká společnost začíná, vypadá zajímavě a má jenom doménu .com. Doufají, že časem se rozšíří do jiných zemí, tak skoupí tutéž doménu s dalšími koncovkami, umístí na ni nabídku a čekají, jestli se ten dotyčný chytí,“ popsal častý postup šéfredaktor serveru root.cz Petr Krčmář.

Česko je v počtu domén na špici

První národní doména na našem území vznikla ještě před rozdělením Československa a měla koncovku .cs. Mezi postkomunistickými zeměmi má Česká republika podle ředitele sdružení CZ.NIC Ondřeje Filipa jedno z nejvyšších čísel domén na počet obyvatel.

„Máme zhruba stejné množství domén jako mají podobně velké a mnohem vyspělejší země jako je Rakousko nebo Švédsko, takže z tohoto pohledu je česká doména na světové úrovni,“ shrnul.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme