Před 40 lety vznikla první počítačová síť, předchůdce internetu

Přesně před 40 lety se objevily první zárodky dnešního internetu. Tehdy, 2. září 1969, šlo ale jen o první z mnoha experimentů. V laboratoři na Kalifornské univerzitě nikdo ten den netušil, jaký fenomén právě vzniká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internetové vyhledávání (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tehdejší pokus o první počítačovou síť nesl název Arpanet, podle americké Agentury ministerstva obrany pro výzkumné účely (ARPA). Vědcům šlo hlavně o rychlejší přenos informací v době studené války.

Během podzimu 1969 se pak Arpanetem spojily čtyři americké univerzity. Do dnešní podoby internetu ale zbývala ještě dlouhá cesta. Podle Vladimíra Smejkala, odborníka na internetové právo, se klíčový moment ve vývoji internetu se datuje až do roku 1973.

"V tomto roce byl totiž představen protokol, neboli způsob přenosu dat, TCP/IP a teprve od vynalezení tohoto protokolu můžeme skutečně hovořit o internetu v tom pravém slova smyslu."

V roce 1983 se pak Arpanet rozdělil na dvě sítě - jedna byla jen pro vojenské účely, z druhé vznikl internet, jaký známe dnes. Jeho další vývoj byl rychlý a neočekávaný.

V polovině devadesátých let minulého století se z něj stala komerční záležitost a dnes ho používá více než miliarda uživatelů. V Česku mělo před rokem připojení 42 procent domácností a dále jich přibývá.

Předvídat další vývoj internetu je podle Vladimíra Smejkala ale obtížné. "Celosvětovým problémem internetu je spam, druhým zdrojem zahlcení je to, že nám docházejí internetové adresy. A samozřejmě další problém internetu je jeho zneužívání, otázka anonymity."

"Jaká je cesta? Podle mého názoru by měl vzniknout nějaký nový internet - internet důvěryhodný, zabezpečený. To znamená, aby se mohli přihlásit pouze lidé, kteří jsou jednoznačně identifikováni, kteří tam nebudou moci páchat nějaká alotria, počínaje obtěžováním a konče trestnou činností," myslí si Vladimír Smejkal.

Marika Táborská, Tereza Schejbalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme