Před 40 lety vznikla vědecká kalkulačka, překonala předpovědi science fiction
Dnes je tomu už 40 let, co firma Hewlett-Packard představila první kapesní vědeckou kalkulačku na světě. Přístroj zvládal logaritmy a složité funkce, což v té době nesvedly ani o mnoho větší stolní přístroje.
Vznikl na objednávku – původně ho v Hewlet Packardu chtěli vyrobit jen jako pomůcku pro své vlastní inženýry, když ale místo jednoduché malé kalkulačky vznikl stroj nabitý všemi možnými funkcemi, šéf podniku Bill Hewlett odhalil její komerční potenciál.
Prodaly se jich stovky tisíc, byla to první kalkulačka, která se dostala do vesmíru a ve svém důsledku znamenala počátek konce pro do té doby nepostradatelnou inženýrskou pomůcku – logaritmické pravítko.
„Klasickým omylem science fiction byla představa spisovatele Isaaca Asimova, který ve svém slavném románovém cyklu Nadace předpokládal, že ještě v roce 3000 se budou trajektorie vesmírných letů počítat na skládacím logaritmickém pravítku,“ upozorňuje spisovatel, novinář a odborník na technologie Ondřej Neff.
Předpovědi a vývoj technologického pokroku hodnotil ve Světě o osmé spisovatel a novinář Ondřej Neff
„Ani v 50., 60. letech se ještě nepředpokládalo, že bude taková miniaturizace, že bude moci někdo s sebou nosit počítač, přičemž taková kalkulačka je vlastně malým počítačem.“
Celý proces byl umožněn vynálezem polovodičů a miniaturizace jednotlivých komponentů. „Je to v podstatě dílo především vojenského průmyslu. Ostatně první počítače byly vojenské. Studená válka, která tehdy byla, vlastně přinesla v technologiích pozitivní ovoce,“ tvrdí Neff.
Podle něho byla i v tehdejším Československu snaha držet krok, především opět díky tlaku armády. Například první československá tranzistorová rádia přišla poměrně brzy po japonských.
„Ale ty nůžky se velmi dramaticky rozevíraly a ukázalo se, že nestačí jen diktát stranických a vojenských kruhů, ale že hlavním hnacím motorem celého rozvoje je svobodná inovace, rozhodnutí inteligentních lidí, kteří pracují za jiných intelektuálních podmínek, než v nějaké diktatuře,“ dodává.