Před čtvrtstoletím se schylovalo k jaderné katastrofě v Černobylu

Od tragédie v ukrajinském Černobylu, která vyděsila celý svět, uplyne 25 let. Brzy ráno 26. dubna 1986 se ukázalo, že se nepovedl riskantní test, došlo k přehřátí reaktoru a jeho následné explozi. Už večer 25. se ale podle revize tehdejších událostí schylovalo ke katastrofě, nikdo ji však nemohl tušit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černobyl - pohled na betonový sarkofág černobylské elektrárny

Černobyl - pohled na betonový sarkofág černobylské elektrárny | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

„K havárii už se schylovalo, i když nic k tomu pro obsluhu reaktoru nenaznačovalo,“ popisuje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dana Drábová připomněla předvečer černobylské katastrofy před 25 lety

Reaktor totiž běžel jistou dobu neplánovaně na polovinu výkonu. „Před testem se měl výkon snižovat plynule, ovšem kyjevský dispečink potřeboval elektřinu do kyjevské sítě a plynulé snižování výkonu zastavil. Posádka blokové dozorny vypnula havarijní dochlazování zóny a reaktor několik hodin běžel bez toho havarijního dochlazování, což bylo jasné porušení pravidel,“ připomíná Drábová.

Dalším důvodem podle Drábové bylo také to, že posádka která byla cvičená na test, musela být vystřídána právě kvůli tomu neplánovanému zdržení.

Havárie tak přišla nečekaně. Obrovský radioaktivní mrak, který se uvolnil do ovzduší, se pak ve třech vlnách dostal do celé severní polokoule.

Dnes je elektrárna - její čtvrtý blok pod takzvaným sarkofágem. „Ač je to neuvěřitelné, protože byl staven narychlo za velmi těžké situace, vydržel těch 25 let. Teď bude potřeba ho překrýt novou vrstvou, na čemž se intenzívně pracuje, aby se roztavené palivo dalo chladit,“ říká Drábová.

Zajímavostí podle Drábové také je, že třetí blok, který sousedí s místem havárie, po roce 1986 až do roku 2000 dodával elektřinu do sítě.

Dnes je černobylská havárie často citována hlavně v souvislosti s poškozením japonské jaderné elektrárny Fukušima a černobylská havárie je tak velmi aktuálním mementem.

Hanka Shánělová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme