Přehrady přinášejí extrémní počasí

Přehradní nádrže podle nové studie ovlivňují počasí ve svém okolí. Bohužel nijak příznivě: kvůli nim totiž stoupá počet silných dešťů a záplav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Území přehrady Tři soutěsky - v levé a pravé třetině je patrná stavba hrází

Území přehrady Tři soutěsky - v levé a pravé třetině je patrná stavba hrází | Foto: NASA/JPL-Caltech

Myšlenka, že rozlehlé vodní plochy ovlivňují srážky, není nijak nová, ale vliv velkých přehrad na počasí v jejich okolí až dosud nikdo nestudoval. Vědci z Technické univerzity v Tennessee sledovali silné deště v okolí 633 největších přehrad světa a porovnávali četnost jejich výskytu před a po dostavění přehrady. Zjistili, že po vzniku nádrží úroveň extrémních srážek na mnoha místech vzrostla o 4 % za rok a dvojnásobně se zvýšil i počet deštivých dní.

Studie dokazuje, že mezi velkými přehradami a změnami počasí, které pozorujeme od minulého století, existuje jasný vztah. Výsledky se na různých místech světa liší, což podle vědců způsobují lokální faktory. Vliv přehrad na místní klima byl zvláště patrný v Jižní Africe, Indii, na západě Spojených států a ve střední Asii. Podle výsledků studie se také zdá, že vlivu přehrad nejsnáze podléhají pouštní a polopouštní oblasti. Vědci teď plánují sestavit počítačový model, který by umožnil předpovědět, jak stavba přehrady ovlivní konkrétní oblast.

Zdroj: Natural Hazards Review, New Scientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme