Přesně před devíti lety vznikl Facebook. Dnes má víc než miliardu uživatelů

Nejznámější sociální síť na světě – Facebook – slaví deváté narozeniny. Každý den ho navštíví 618 milionů uživatelů. Jen v Česku ho používá přes 3,5 milionu lidí. Po celou dobu existence Facebooku se vedou spory o tom, jestli je nástrojem, který život ulehčuje, nebo naopak žroutem času a příčinou rostoucí sociální izolace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook. Ilustrační foto

Facebook. Ilustrační foto | Foto: Joerg Koch | Zdroj: ČTK

„Největší výhodou Facebooku je to, že dal lidem mnoho nových možností, jak trávit volný čas, zabíjet nudu a dělat spoustu věcí, které předtím nikdy nedělali a ani je nikdy dělat nepotřebovali,“ míní internetový publicista Daniel Dočekal.

Zpochybňuje oficiální statistiky, podle kterých je v Česku 3,5 milionu uživatelů této sítě. Počet pravidelných uživatelů je podle něj v Česku jen zhruba třetinový.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kladech a záporech Facebooku mluvil internetový publicista Daniel Dočekal

Německý list Die Welt teď zveřejnil nejnovější průzkum dvou německých univerzit, podle kterého Facebook často vede k depresím nebo k společenské izolaci. A může také rozdmýchat silnou závist a rovněž negativně ovlivnit celkovou spokojenost se životem, hlavně potom u pasivních uživatelů.

„Říkává se, že na Facebooku jsou nejaktivnější uživatelé, kteří jsou patřičně narcističtí a egoističtí, chtějí se předvádět. Lidé tam obecně sebe sama vykreslují podstatně lépe,“ uvádí Dočekal. Podle něj je tedy výsledek o negativním vlivu na některé lidi logický.

„Pokud se okolo mě mí ‚přátelé‘ na Facebooku ukazují v tom nejlepším světle a mně se zrovna nedaří, tak krůček k depresi je velmi snadný,“ dodává internetový publicista.

Facebook vznikl na Harvardu

Sociální síť The Facebook spustil přesně před devíti lety Mark Zuckerberg. První měsíc na ni směli jen studenti Harvardovy univerzity, kde Zuckerberg studoval, ale během pár týdnů se síť otevřela dalším prestižním americkým vysokým školám. A za dalšího dva a půl roku se na Facebook mohl přihlásit každý, kdo už oslavil 13. narozeniny a měl platnou e-mailovou adresu.

„Jmenuji se Barack Obama a jsem ten chlap, který přiměl Marka, aby si vzal sako a kravatu,“ vtipkoval americký prezident před třemi lety, když se přišel podívat do sídla Facebooku v kalifornském Palo Alto. O tom, že jednou bude uvádět u sebe ve firmě prominentního hosta, se nejspíš Zuckerbergovi, studentovi druhého ročníku na Harvardu, v roce 2003 ani nesnilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významném výročí sociální sítě Facebook informovala redaktorka Karolína Rezková

Za pomoci kamarádova algoritmu se tehdy naboural do počítačových databází jednotlivých částí univerzity, stáhl odtud fotky a jména studentek a nechal studenty, aby hodnotili, která ze dvou počítačem nabídnutých dívek je přitažlivější. Za pár měsíců na to přišel se sítí The Facebook.

2200? Ne, 22 tisíc kliknutí za první dvě hodiny. To je scéna z filmu The Social Network, který o vzniku Facebooku natočil režisér David Fincher v roce 2010. Film získal tři oscary a zabýval se sporem Zuckerberga s jeho spolužáky o vlastnictví nápadu na založení sociální sítě, jejíž obrat se dnes pohybuje v miliardách dolarů.

S bývalými spolužáky se nakonec Zuckerberg finančně vyrovnal, řada lidí ale nevěřila, že Facebook dostatečně chrání soukromí svých uživatelů. Redaktorka Kara Swisher před třemi lety Zuckerberga podrobila nepříjemným otázkám. Zuckerberg se na záznamu viditelně potil a nakonec odpověděl téměř omluvně:

„Víte, od těch našich začátků do dneška se stala spousta věcí, kdybych tehdy věděl, co vím dnes, doufám, že bych ty chyby neudělal. Ale nemůžeme změnit minulost, mohu jen jít dopředu a dělat věci, které považuji za správné,“ řekl tehdy.

Facebook uživatelům umožňuje nastavit si vlastní ochranu soukromí a vybrat si, kdo z jejich "přátel na síti" uvidí jednotlivé části jejich profilu. Uživatelské jméno a fotku ale na profilu smí vidět každý.

Loni v září měl Facebook víc než jednu miliardu aktivních uživatelů, polovina z nich se k síti přihlašuje z mobilního zařízení. Typický uživatel Facebooku prý na něm po přihlášení tráví 28 minut.

Vývoj počtu uživatelů sociální sítě Facebook | Foto: ČTK

Martin Křížek, Karolína Rezková, Kateřina Kozmová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme