Prezident USA bude mít nový letecký speciál, testy začnou za tři roky

Air Force One, tedy letecký speciál prezidentů USA, se bude měnit. Novým oficiálním letadlem amerických prezidentů bude Boeing 747-8, tedy poslední generace tohoto typu strojů. Než však na výměnu letounů dojde, ještě to pár let potrvá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký speciál amerického prezidenta Air Force One na letišti ve Washingtonu (snímek z 8. ledna 2015)

Letecký speciál amerického prezidenta Air Force One na letišti ve Washingtonu (snímek z 8. ledna 2015) | Zdroj: Reuters

Důvodem pro výměnu je fakt, že současné Boeingy 747-200 jsou již zastaralé. Své plánované životnosti třiceti let dosáhnou již v roce 2017. Jejich údržba je také čím dál náročnější a navíc se armáda potýká s nedostatkem náhradních dílů.

Testování tří objednaných prezidentských letounů, na které americké letectvo vyčlenilo jednu miliardu a 650 milionů dolarů, začne v roce 2018. Než budoucí americký prezident nasedne do nového Air Force One, potrvá to pak ještě nejméně osm let.

Do té doby budou muset prezidenti Spojených států využívat stejná jumba jako doposud.

Volací jméno Air Force One u stroje, na jehož palubě se nachází americký prezident, se poprvé objevilo v roce 1953. Šlo o Lockheed VC-121 nesoucí označení Columbine II., který používal prezident Eisenhower. Mimochodem jde o jediný prezidentský letoun, který se po vyřazení z provozu dostal do soukromých rukou.

Už před tím měli šéfové Bílého domu k dispozici speciální letadla – na konci 2. světové války používal Franklin Roosevelt C-54 Skymaster, kterým v roce 1945 letěl i na známou Jaltskou konferenci a dva roky tento letoun používat i Rooseveltův nástupce Harry Truman.

Skutečnými „létajícími Bílými domy“ pak byly boeingy používané od konce 50. let minulého století.

Letoun Air Force one v muzeu Ronalda Reagana v Simi Valley v Kalifornii | Foto: Prokop Havel

„Air Force One je vskutku velmi viditelným prodloužením Oválné pracovny. Na palubě máte k dispozici prakticky vše, co potřebujete – svůj tým, zpravodajské informace, máte možnost se spojit s kýmkoli na světě, takže je to stejné, jako byste pracovali v Bílém domě, jen s tím rozdílem, že se nacházíte ve vzduchu,“ vzpomínal na Air Force One Gerald Ford, který byl prezidentem USA v 70. letech.

Prohlédnout si stroj, který aktuálně slouží americkému prezidentovi, je prakticky nemožné, u těch z minula to však už úplně neplatí.

Návštěvníci mohou vstoupit třeba na palubu Boeingu 707, který je vystavený v Reaganově prezidentské knihovně v Kalifornii. S tímto Air Force One Ronald Reagan v 80. letech nalétal milion kilometrů – navštívil s ním 26 zemí a 46 amerických států, ale létali s ním i další prezidenti.

V letech 1973 až 2001 ho využívali třeba Richard Nixon, Jimmy Carter, oba Bushové nebo Bill Clinton.

Robert Mikoláš, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme