Připojil Česko k internetu. Z jeho vývoje jsem mile překvapen, říká po 20 letech

Jen málokdo o sobě může říci, že připojil nějakou zemi k internetu. Ředitel páteřní akademické počítačové sítě CESNET Jan Gruntorád ano. Byl totiž u toho, když se Česká republika před dvaceti lety zapojila do celosvětové sítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Internet. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Stalo se tak v posluchárně elektrotechnické fakulty na pražské ČVUT. Tehdejší slavnostní událost by dnešní mladé generaci uživatelů asi přišla trochu směšná. V oné místnosti byl totiž pouze připojený sálový počítač IBM vážící několik tun. Právě za ním stál Jan Gruntorád.

„Tehdy jsme viděli, že je to v jistém směru něco nového pro naši uživatelskou komunitu, ale rozhodně jsme nepředpokládali, že to bude mít nějaký dopad pro všechny obyvatele. My jsme mysleli, že to bude služba, které bude určená lidem z vysokých škol a Akademie věd,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel páteřní akademické počítačové sítě CESNET Jan Gruntorád mluvil nejen o začátcích internetu v Česku v Odpoledním Radožurnálu

Gruntorád si živě pamatuje, kdy se s internetem poprvé seznámil. „V roce 1988 jsem byl na stáži na technické univerzitě v Dánsku. Tam mě v podstatě vyslali na jednu konferenci, kde byl velký počítač připojený na internet. To bylo moje setkání s internetem,“ líčí onen okamžik.

Nyní je Gruntorád z rozvoje internetu mile překvapen. „Na druhé straně je tam celá řada negativních aspektů jako jsou spamy, viry a tak dále. V principu jde ale říct, že pozitivní věci zcela určitě převažují nad negativy,“ říká.

Na v poslední době často skloňovanou dohodu ACTA proti padělatelství ale Gruntorád nahlíží skepticky. „Já si myslím, že ten problém je mnohem složitější a chce to řádnou analýzu - právní a tak dále.“ Podle něj chce dohoda jedním dokumentem vyřešit spoustu věcí najednou. „Chce to řešit pomaleji, citlivěji,“ tvrdí.

Před 20 lety se Česko oficiálně připojilo k internetu

Číst článek

Alžběta Havlová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme