Průkopník rádia Nikola Tesla má v Praze pomník. Odhalili ho v Dejvicích

Vynálezce a inženýr Nikola Tesla má teď v Dejvicích neobvyklý pomník. Najdete ho nedaleko areálu technických vysokých škol. Na první pohled byste ale nepoznali, že patří právě Teslovi - má totiž neobvyklý tvar elektrického výboje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník Nikoly Tesly má tvar elektrického výboje

Pomník Nikoly Tesly má tvar elektrického výboje | Foto: Jan Charvát

Tereminvox je zvláštní hudební nástroj. Je to vůbec první elektronický nástroj na světě. Mohl vzniknout právě díky vynálezům Nikoly Tesly, inženýra, který má teď v Praze svůj pomník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odhalení pomníku Nikoly Tesly v Dejvicích mluvil Jan Charvát

Málokdo ví, že Tesla v Praze jeden semestr v roce 1880 studoval.

„Byl v podstatě zapsaný na přednášky na Univerzitu Karlovu,“ říká Vítězslav Kříha z Českého vysokého učení technického.

Odhalení pomníku Nikoly Tesly | Foto: Jan Charvát

„Byl například první člověk, který uměl udělat dálkově ovládaný stroj. Je to průkopník rádia. Dokonce až 3 měsíce po jeho smrti bylo skutečně rozhodnuto, že ten, kdo měl zásadní přínos v rozvoji rádia a tím pádem telekomunikací, byl Nikola Tesla.“

Nikola Tesla (1856 až 1943) studoval vlastnosti dvoufázových a vícefázových proudů. Sestrojil a patentoval četné elektrické stroje a přístroje, například v roce 1887 elektrický motor na střídavý proud a o čtyři roky později takzvaný Teslův transformátor. Zabýval se i bezdrátovou telegrafií. Byla po něm pojmenována jednotka magnetické indukce.
Pramen: Praha 6

Bronzový pomník nepředstavuje postavu Nikoly Tesly, ale je abstraktní a vypadá jako elektrický výboj. Jde o největší pomník tomuto vynálezci na světě. Velikost popisuje autor Stefan Milko:

„6 krát 3 krát 3 metry. Bronzová socha vznikala bezmála 2 roky. Vždy, když se dělá něco tak významného, tak předchází řada skic, studií. Nejen věci samotné z hlediska výtvarného, ale i samozřejmě osobnosti Nikoly Tesly a jeho životních peripetií, aby to člověk nasál.

„Moc se nám to líbí. Myslím, že se to podařilo,“ pochvalují dílo přihlížející.

Tesla navštívil Prahu ještě ve 30. letech. Za objevy v oblasti elektrotechniky dostal čestný doktorát na Českém vysokém učení technickém, připomíná Vítězslav Kříha:

Odhalení pomníku Nikoly Tesly přihlížely desítky lidí | Foto: Jan Charvát

„Získal titul doctor honoris causa v roce 1936. Nejen že to byl významný fyzik, aby l to především významný inženýr. Nikola Tesla byl nadšený střídavým proudem v celém rozmezí jeho spektra. Byl jedním z průkopníků, kteří se věnovali Rentgenovým paprskům.“

Pomník stál 4 miliony korun. Financovala ho Praha 6, částečně přispěl i sponzor a také město Záhřeb. Nikola Tesla se totiž narodil na území dnešního Chorvatska.

Pomník Nikoly Tesly v pražských Dejvicích | Foto: Jan Charvát

mkp, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme