První elektrické pouliční osvětlení prosvítilo před 125 lety Jindřichův Hradec

Dnes je to přesně 125 let, kdy se na našem území rozsvítily první elektrické žárovky veřejného osvětlení. Tato událost se stala na jihu Čech, v Jindřichově Hradci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouliční lampa, osvětlení | Foto: Eva Odstrčilová

Píše se rok 1887 a v Jindřichově Hradci se na náměstí a v přilehlé Panské ulici sbíhají obyvatelé města. Jako první v českých zemích totiž uvidí, jak funguje veřejné elektrické osvětlení.

„Povedlo se!“ cituje z Ohlasů nad Nežárkou, místních dobových novin, současný provozovatel Křižíkovy elektrárny Jiří Langr a pokračuje v citaci:

„Mžikem všechny elektrické lampy žárem vzplanuly a osvítily náměstí a Panskou ulici tak jasně, že bylo očekávání všech daleko převýšeno. Sláva elektrickému osvětlení!“

Přehrát

00:00 / 00:00

Julbileu elektrického pouličního osvětlení, které se slaví v Jindřichově Hradci, věnovala svoji reportáž Lucie Hochmanová

Za pár měsíců se veřejné elektrické osvětlení rozsvítí také v Písku a poté v Praze.

V Jindřichově Hradci jsou ale na své prvenství hrdí, a tak se o něm zpívá i v animovaném filmu o městě. V novodobé kupecké písni se popisuje, jak inženýr Křižík přestavěl mlýn na elektrárnu, odkud rozvedl elektrický proud a osvítil žárovkou město.

Připomínky elektrického prvenství může návštěvník najít v Jindřichově Hradci i dnes. Například v muzeu na historických ostrostřeleckých terčích nebo na kamenné desce v průčelí zámeckého mlýna, který byl na elektrárnu přestavěn.

Lucie Hochmanová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme