První zákazníci místo kartou platí mobilem. Zatím zkušebně

Prvních 400 Čechů má možnost v rámci pilotního projektu platit v Praze a v Plzni za nákupy mobilním telefonem. Umožňuje to speciální NFC čip, do kterého se nahrají údaje o platebních kartách. Běžní klienti bank si na novinku budou muset počkat do začátku příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice mobilního telefonu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Technologie bezkontaktních plateb umožňuje u menších částek velmi rychlé zaplacení. Transakce je zaúčtována do 2 sekund. U plateb nad 500 korun pak zákazník zadává ověřovací kód, jak je zvyklý u klasických karet. V tomto případě pak bezpečnost má přednost před rychlostí.

„Přidaná hodnota je v tom, že jeden prostředek, jeden mobil bude moct být využitý na platby, na hovory, posílání SMS nebo platby přes internet,“ říká manažer asociace Visa Europe Marcel Gajdoš.

Jak ale připouští manažer pro NFC platby mobilního operátora Telefonica Richard Walitza, klienti s vybitým nebo nefunkčním telefonem tímto způsobem nezaplatí. „Jsem přesvědčený, že mobilní telefon většina z nás nosí v režimu, kdy ještě funguje, že se snaží ho nemít úplně vybitý. Když funguje na poslední baterii, tak ještě stále zaplatí,“ přiblížil Walitza.

Pilotní provoz spustila Telefonica ve spolupráci s Komerční bankou a Citibank v čakovickém a plzeňském supermarketu Globus.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme