Psychologická poradna je v rámci Evropy ojedinělá. Pracovníci simulují hromadná neštěstí

Novou psychologickou poradnou a výzkumnou laboratoří se může jako jediná v Česku pochlubit olomoucká katedra psychologie. Zajímají se zde o fobie, simulaci hromadných katastrof nebo schopnosti řidičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student 5. ročníku psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého Lukáš Franc představuje přístroj na testování reakcí řidičů | Foto: Blanka Mazalová

V prostorech olomoucké katedry psychologie se otevřela nová psychologická poradna s výzkumnou laboratoří. Díky vybavení a možnostem je pracoviště jedinečné v rámci celé republiky.

V místnosti zhruba pětkrát pět metrů je na stolcích rozeseto několik počítačů s monitory. Málokdo by hádal, že to jsou přístroje za několik milionů korun, které v jiné psychologické laboratoři v Česku nenajdete.

„Přístrojů je tady velká řada. Vedle testovacího systému pro řidiče bych uvedl soustavu systému virtuální reality, oční kamery a systémy na snímání psychofyziologické reakce organismu,“ říká vedoucí projektu Martin Seitl.

Jde o velmi drahé zařízení, které je velmi ojedinělé v rámci České republiky i Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V nové psychologické poradně v Olomouci natáčela Blanka Mazalová

„Prostřednictvím tohoto systému můžeme simulovat situace hromadných katastrof a zkoumat reakce lidí na tyto situace. Můžeme prostřednictvím tohoto zařízení připravovat programy k léčbě úzkostí, třeba fobického charakteru,“ vysvětluje Seitl.

Kromě hromadných katastrof a úzkostí se v nové psychologické poradně zabývají rozpoznáním schopností profesionálních řidičů i těch, kteří potřebují získat zpět řidičský průkaz.

„Přístroj testuje jejich schopnosti, jako je rychlost reakcí, inteligenci a podobně. Současně také testuje osobností předpoklady pro to, aby mohli být řidiči,“ vyjmenovává Martin Seitl.

Psychologická poradna zatím slouží smluvním partnerům katedry psychologie, například soukromým firmám, zdravotnickým nebo dobrovolnickým organizacím.

„Jde o Psychiatrickou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc, Psychiatrickou léčebnu ve Šternberku, Psychiatrickou nemocnici Marianny Oranžské v Bílé vodě, Člověka v tísni nebo Podané ruce,“ uvedl Seitl pro příklad několik organizací.

Zhruba od roku 2015 by se prostory měly otevřít také obyvatelům Olomouce.

Blanka Mazalová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme