Původní eskalátory v pražském metru dosluhují. Letos se vymění 14 z nich

Eskalátory v pražském metru stárnou a přestávají splňovat bezpečnostní normy. Dopravní podnik hlavního města jich proto v letošním roce celkem 14 vymění. Nové se objeví ve stanici Nové Butovice, na Náměstí Republiky a také v přestupech na Můstku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výměna eskalátorů v pražském metru | Foto: Anna Königsmarková | Zdroj: Český rozhlas

První z nových eskalátorů se instaloval v noci na dnešek.

„Aktuálně se blíží lokotraktor s napojením jednotlivých vagonů, na kterých vezou díly nového eskalátoru na stanici Můstek. Je to spodní část eskalátoru, která váží řádově čtyři tuny,“ popsal začátek noční operace vedoucí služby Dopravního řízení Petr Vondráček z Dopravního podniku.

„Transport celé části bude probíhat na základě různých mechanismů, které tady máme bohužel omezené díky podchozí výšce samotné stanice. Máme tady připravené různé montážní kozy, máme tady připravené ruční jeřáby,“ dodal s tím, že výměna proběhne ručně, i když za pomoci mechanické a elektrické techniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Anna Königsmarková sledovala výměnu eskalátorů v pražském metru

Transport první části nového eskalátoru z kolejiště do cílového prostoru uprostřed chodby připravovalo zhruba patnáct dělníků. Na práci ale mnoho času nemají. „Zahájení činnosti na nástupišti je až od půl jedné hodiny v noci a ukončení činnosti na nástupišti je v půl páté ráno,“ upozornil Vondráček.

Životnost nových schodů je nejméně 25 let včetně dostupnosti náhradních dílů. Eskalátory jsou opatřeny bezpečnostními kartáči, na pohled se ale od ostatních v podstatě neliší.

„Cestující to na první pohled rozpozná maximálně s tím, že eskalátor bude mít už přídavné zelené osvětlení pod nástupními schody,“ vysvětlil Petr Vondráček.

Výměna eskalátorů v pražském metru | Foto: Anna Königsmarková

Výměna 14 eskalátorů bude Dopravní podnik stát 100 milionů korun. Dalších 17 z nich projde generální opravou.

Největší omezení čeká na cestující ve stanici Náměstí Republiky. „Plánujeme uzavření celé strany vestibulu ve směru k Masarykovu nádraží. Část bude uzavřená po celou dobu výměny eskalátorů, což bude v délce tří měsíců. Zahájení výměny je 1. června,“ upozornil Vondráček.

Lidé tak budou muset využívat pouze výstup směrem k Obecnímu domu. Na Můstku práce potrvají až do konce tohoto roku. Ve stanici pak bude jezdit šest nových eskalátorů.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme