Řízení navigačního systému Galileo převzala Praha, služby spustí za dva roky

Už za dva roky bude orientace podle satelitní navigace mnohem přesnější než dnes. Zajistit to má nový evropský satelitní systém Galileo, jehož administrativní středisko je ode dneška v Praze. Jde tak o první instituci EU sídlící v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní otevření sídla Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA) | Zdroj: ČTK

„Očekáváme, že budeme schopni nabídnout značné zlepšení takzvaného veřejně dostupného signálu, který bude plně kompatibilní se signálem GPS,“ vysvětluje ředitel Carlo des Dorides.

Signál družic Galilea by měl už za dva roky zpřesnit navigaci pro auta i třeba turisty, pomůže ale také záchranářům.

„Ve srovnání s dneškem ale bude signál kvalitnější hlavně v městské zástavbě. Tedy v oblastech, kde může dojít ke stínění signálu například budovami. V roce 2014 budeme poskytovat také první služby pro vyhledávání a záchranu lidí v nouzi. Budeme také zkušebně zavádět první komerční služby,“ slibuje šéf agentury.

Systém Galileo a české navigační přístroje mohou zachraňovat lidské životy

Číst článek

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) se umístěním sídla evropské agentury pro administrativní správu Galilea do Česka otevírá tuzemským firmám šance uplatnit se v dobývání a využívání vesmíru.

„Z hlediska tuzemského průmyslu představuje sídlo GSA v Praze další důležitý krok na cestě technologického pokroku v oboru kosmických technologií, které jsme úspěšně zahájili v roce 2008 vstupem do Evropské kosmické agentury ESA,“ míní Dobeš.

Navigační program Galileo je pod pražským velením, konkurovat má GPS

Číst článek

Díky Galileu se lidé dočkají nejen přesnější autonavigace. Podle Jaroslava Altmanna, ředitele vývoje firmy, která připravuje aplikace pro využití signálu Galilea, se zdokonalí například i záchrana ztroskotaných lodí.

„V současnosti když se aktivuje zařízení, které informuje o nouzi, tak osádka nemá zpětnou informaci o tom, jestli bylo její volání zaznamenáno. Systém, který se připravuje v rámci Galilea, umožňuje jednak rychlejší a přesnější zaměření záchranného zařízení, ale ještě navíc přichází s úplnou novinkou – zpětným potvrzením toho, že je pomoc na cestě,“ popisuje Altmann.

S Galileem to bude nuda. Geocacheři se obávají přílišné přesnosti systému

Číst článek

Unijní Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA) sídlí v pražských Holešovicích v budově bývalé Konsolidační banky. O umístění sídla agentury se ucházelo 11 měst. O přesunu sídla agentury z Bruselu do Prahy rozhodla mezivládní konference členských států EU v prosinci 2010. Plně má systém Galileo fungovat v roce 2017.

Pavel Novák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme