Rozhlas začne už letos v Praze vysílat digitálně, zatím půjde o experiment

Český rozhlas chce ještě letos spustit digitální vysílání pro Prahu. Jde do určité míry o experiment, který má ukázat výhody a úskalí digitálního vysílání v praxi, ale zároveň o symbolický krok, kterým chce rozhlas odstartovat proces digitalizace celého rozhlasového vysílání. Český rozhlas dnes k tématu digitalizace spustil speciální web.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Digitální radiopřijímač

Digitální radiopřijímač | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Vysílání si budou moci naladit lidé, jejichž přístroje umí přijímat digitální signál, takzvaný DAB (digital audio broadcasting).

Už v současné době digitální vysílání funguje, ale zatím jen omezeně. Pražané by měli mít možnost naladit si digitální vysílání tak, jak by mělo vypadat ve finální podobě, tedy v plném výkonu z hlavního vysílače.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány Českého rozhlasu ohledně přechodu na digitální vysílání přiblížil ředitel odboru techniky ČRo Karel Zýka

Do jisté míry však stále půjde o test, který má ukázat na úskalí, která může znamenat vysílání ve velkoměstě či příjem signálu v autě. „Protože v praxi zatím není ověřeno to, co teoreticky víme,“ uvedl ředitel odboru techniky Českého rozhlasu Karel Zýka.

Pražské vysílání symbolicky odstartuje proces, na jehož konci bude plná digitalizace rozhlasového vysílání (Koncepci rozvoje digitálního rozhlasového vysílání lze najít na webu ČRo zde).

Digitální vysílání by mělo nahradit stávající analogové. Podle Zýky je to nutné, protože možnosti stávajícího „FM“ jsou už prakticky vyčerpané.

„Jakákoli jeho inovace je už vlastně nemožná, ty přírodní zdroje, kterými jsou kmitočty, jsou rozdány, a vlastně jakákoli změna v tomto prostoru už může nastat jenom na úkor někoho, kdo už vysílá, a to je stav, který je dlouhodobě neudržitelný, a proto se vlastně celá Evropa zabývá tím, jak umožnit toto odblokovat a jak rozvíjet rozhlasové vysílání dál,“ poznamenal Zýka.

Řešením by měl být právě DAB. Jeho zavedení by mohlo přinést posluchačům větší programovou i žánrovou nabídku.„Obrovský prostor pro rádia, která budou mít užší zacílení a specifický program, na který dneska prostor není,“ uvedl Zýka.

Otázkou zůstává, kdy na DAB přejít. Stávající licence pro analogové vysílání vyprší v roce 2025, jasné datum, kdy analog skončí, však stát zatím nestanovil.

„Nám by v podstatě vyhovovalo jakékoli načasování, ale konkrétní,“ řekl Zýka. Bez toho bude podle něj přechod na DAB delší, dražší a bolestivější. „Protože bude nutné platit obě ty platformy, to znamená tu analogovou i tu digitální poměrně dlouhou dobu,“ dodal.

ČRo Plus, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme