Rozhodnuto. Superlaser ELI bude v Dolních Břežanech

Spory kolem pozemků v Dolních Břežanech, kde do několika let vyroste špičkový superlaser ELI jsou ukončeny. Fyzikální ústav Akademie věd právě podepsal kupní smlouvu na první část parcely, kde bude od roku 2016 fungovat unikátní vědecké pracoviště za více než sedm miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace projektu superlaseru z webu extreme-light-infrastructure.eu | Zdroj: ČTK

„Na konci srpna přišlo rozhodnutí ministerstva školství, takže teď v říjnu očekáváme první zálohu na rozvíjení projektu. Zároveň minulý týden došlo k tomu, že jsme konečně podepsali kupní smlouvu s arcibiskupstvím na významnou část pozemku v dolních Břežanech,“ přiblížil ředitel Fyzikálního ústavu Jan Řídký.

V současné době se připravuje pro nejvýkonnější laser na světě území. „Probíhá plánování inženýrských sítí, probíhají výběrová řízení na demolice, protože pozemek je brownfield,“ vysvětlil Řídký.

Ještě před několika měsíci to vypadalo, že jeden z největších projektů české vědy, dotovaný z evropských peněz, skončí fiaskem. Na pozemky, kde má stát nejvýkonnější laser na světě, chyběly desítky milionů korun. Ty se nakonec ve státním rozpočtu našly a akademie věd teď mohla koupit parcely od pražského arcibiskupství.

Projekt je výsledkem spolupráce 40 výzkumných institucí ze 13 zemí Evropské unie. Pomůže ve výzkumu léčby rakoviny, pro vývoj a testování nových materiálů nebo nakládání s radioaktivním odpadem.

Petra Benešová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme