Ruská armáda otestovala prototyp neviditelného letounu

Ruská armáda vyzkoušela prototyp letounu Suchoj T-50. Jde o jeden ze tří prototypů neviditelných letounů, které chce Rusko vyzkoušet. Testy prý byly úspěšné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F 117 Nighthawk | Foto: FAS

„Jsou tam uplatněny jednak povrchové materiály, které znesnadňují zachycení pozemními radiolokátory a letadlo má i speciální tvarování, které snižuje jeho efektivní odraznou plochu na obrazovce radaru,“ popsal fungování stroje odborník na armádní letectví Tomáš Soušek. Podle něj je ale Rusko stále daleko od chvíle, kdy bude mít jeho armáda neviditelný letoun k dispozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neviditelných letounech mluvil na Rádiu Česko odborník na armádní letectví Tomáš Soušek

“Prototypy lze charakterizovat spíš jako technologické demonstrátory, na kterých si konstruktéři zkoušejí špičkové technologie. Je otázkou, za jakou dobu se jim to podaří dotáhnout do takového stadia, že bude stroj schopný zařazení do provozu,“ řekl Soušek.

Svůj první neviditelný letoun nedávno vyzkoušela také Čína. Soušek se ale domnívá, že Peking je od operačního zařazení letounu ještě mnohem dál než Rusko.

„Spíš je to demonstrace toho, že Čína usiluje o tyto technologie a bude se snažit získat nejmodernější bojové letouny,“ myslí si odborník na armádní letectví.

Ruský stroj je podle něj více určen k vybudování vzdušné nadvlády, měl by primárně sloužit k bojům se vzdušnými prostředky protivníka. Ten čínský se spíše řadí do kategorie stíhacích bombardérů.

„Jeho výhodou bude vysoká rychlost a dlouhý dolet. Oba letouny ale mají kapacity na ničení pozemních i námořních cílů.

Prozatím jedinou zemí, která neviditelné letouny používá, jsou Spojené státy.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme