Rusko poprvé předvedlo svoji neviditelnou stíhačku

V městečku Žukovskij u Moskvy se v těchto dnech koná prestižní veletrh letectví a kosmonautiky MAKS 2011. Na jeho desátý ročník zavítal také ruský premiér Vladimir Putin. Při té příležitosti organizátoři předvedli ‚neviditelnou‘ ruskou stíhačku Suchoj T-50. S tou Rusko spojuje řadu očekávání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský premiér Vladimir Putin na veletrhu letectví a kosmonautiky MAKS 2011

Ruský premiér Vladimir Putin na veletrhu letectví a kosmonautiky MAKS 2011 | Zdroj: ČTK

„Nikdy nelze dosáhnout úplné neviditelnosti, správněji by se tak mělo říkat ‚obtížně zjistitelný letoun‘. Letoun má takové tvary, aby radarové paprsky byly odváděny stranou a nevracely se k radiolokátoru. Je také pokrytý nátěrem, který radarové paprsky částečně pohlcuje. Dále je konstruován tak, aby motory vyzařovaly co nejméně tepla a největší novinkou jsou systémy, které jsou schopny učinit letoun částečně neviditelný i pro lidské oko, letouny jsou schopny do určité míry měnit barvu podle pozadí,“ vysvětluje Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik a spolupracovník časopisu ATM.

Ruská stíhačka páté generace T-50 vzlétla poprvé vloni na Dálném východě. V řadové výzbroji mají podobná letadla jen Spojené státy americké. Jde o stíhačku F22 Raptor a v současné době začínají přebírat první sériově vyráběné letouny F35. V letošním roce zalétala neviditelnou stíhačku také Čína, ale ta je na tom podobně jako Rusko, má jen dva prototypy a bude trvat ještě řadu let, než se tato letadla dostanou do výzbroje státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ruské neviditelné stíhačce mluvil na Radiožurnálu Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik a spolupracovník časopisu ATM

„Firma Suchoj chce letoun prodávat za cenu okolo sta miliónů dolarů, což je podstatně méně, než kolik stojí americké letouny. Rusové se spoléhají na to, že nabídnou velice dobrý poměr cena – výkon,“ pokračuje Visingr.

Projekt ruského neviditelného letounu je rusko-indický. Indie se na něm finančně i technologicky podílí a bude také prvním odběratelem. Rusové doufají, že letouny prodají i do dalších zemí. Jako první se údajně přihlásil Vietnam.

„Rusové tvrdí, že letadlo zavedou do své výzbroje krátce po roce 2015. Vypadá to ale jako velmi optimistický odhad. Exportní objednávky by se mohly začít plnit okolo roku 2020,“ dodává Visingr.

Adéla Havránková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme