Rusko představilo nové civilní letadlo MS-21. Chce konkurovat Boeingu a Airbusu

S velkou slávou dnes v sibiřském Irkutsku představili nové ruské civilní letadlo MS-21, které je schopné přepravit až 200 cestujících na vzdálenosti do šesti tisíc kilometrů bez mezipřistání. Stroj má postupně nahradit konkurenční letadla společností Boeing a Airbus. Do běžného provozu by se měl letoun dostat příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kokpit ruského letadla MS-21 | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Alex Beltyukov

MS-21 je letadlo na střední vzdálenosti s doletem maximálně 6 tisíc kilometrů a s kapacitou 120 až 210 cestujících.

Vyrábějí ho společně firmy Jakovlev, legendární tvůrce Jaků, a letecké závody v sibiřském Irkutsku.

V porovnání se západní konkurencí má MS-21 o 7 až 10 procent nižší cenu podle výbavy. Nižší mají být také provozní náklady.

V letadle navíc bude komfortnější salon. MS-21 se totiž může pochlubit ve své třídě vůbec nejširším trupem. Jeho šířka přesahuje něco málo přes 4 metry, což přináší i více pohodlí pro cestující.

Letoun má být také z 80 procent sestaven ze součástek vyrobených v Rusku, což se rovněž podílí na nízké ceně.

Do konce roku by měla MS-21 absolvovat všechny letové zkoušky. Jak říká prezident společnosti Irkut Oleg Jirčenkov, musí se stroj nejdřív naučit létat.

Do toho běžného provozu by se letoun měl dostat už příští rok. Firma už má zakázky od domácí letecké společnosti Aeroflot, která také složila zálohu. V první vlně chce společnost Irkut vyrobit a prodat 175 nových ruských civilních letadel.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme