Rusko testuje zbraň proti demonstrantům. Zasažené čeká nesnesitelné pálení

Rusko testuje novou zbraň, která se dá použít například na rozhánění davu při demonstracích. Informuje o tom server iDNES.cz. Zbraň je založená na mikrovlnném záření a údajně nemá smrtící účinky, vyvolává prý nesnesitelný pocit pálení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruce postižené revmatoidní artritidou (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva)

Ruce postižené revmatoidní artritidou (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva) | Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

Zpráva o ruském testování nové zbraně na rozhánění davů přichází v době, kdy ruská opozice organizuje protiputinovské demonstrace.

„Podle dostupných informací se dá soudit, že je to zařízení, které vysílá elektromagnetické záření, mikrovlnné záření spektra. Případně se to dá přirovnat k mikrovlnné troubě, i když je tam jiná frekvence. Frekvence záření je nastaveno tak, aby pronikalo do velmi malé hloubky lidského těla. Mluví se o desetinách milimetru. Mělo by to způsobovat velice silný pocit pálení. Přirovnává se to k tomu, jako když dáte ruku do ohně nebo stisknete rozpálenou žárovku,“ říká vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Rusové tu zbraň zkoušejí ve vědeckém centru ministerstva obrany na předměstí Moskvy a jeho ředitel Dmitrij Soskov tvrdí, že nemá smrtící účinky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové nesmrtící zbrani mluvil na Rádiu Česko vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

„Všeobecně se nepředpokládá, že by tam měl být nějaký smrtící nebo dlouhodobý účinek. Už se ale objevily komentáře v tom smyslu, že kdyby to bylo zamířeno na zrak, mohlo by dojít k trvalému poškození očí. Určité riziko tam asi existuje,“ upozorňuje Visingr

Podobný systém vyvinuli již Američané, má název ADS, Active Denial System. Firma Raytheon, která za vývojem amerického ADS stojí, nedávno přestavila i jeho komerční verzi. Tu mohou využít například loďařské společnosti, aby svá plavidla ochránily před piráty.

„Američané systém oficiálně ještě nepoužili. Možná jen jednou při potlačení vzpoury v jedné věznici v Los Angeles,“ uvádí Visingr.

Londýn v rámci zajištění bezpečnosti letní olympiády počítá i se sonickou zbraní. „Sonické zbraně využívají velmi nízké nebo velmi vysoké zvukové frekvence. Tedy ultrazvuk nebo infrazvuk. To může mít výrazný efekt na nervovou nebo trávicí soustavu, u lidí to může vyvolávat pocity strachu, úzkosti, nevolnosti, zvracení a podobně. Tyto nesmrtící zbraně různého druhu jsou dnes velmi populární a oblíbené,“ podotýká Visingr.

Existují například také laserové zbraně o slabém výkonu, které mohou člověka dočasně oslepit, zbraně využívající elektromagnetické záření, které vyvolávají podobné pocity, jako akustické zbraně. Existují i zbraně, které vydávají velmi silné světelné záblesky nebo hlasité výbuchy, což u lidí způsobuje dezorientaci, ochromení až uvržení do bezvědomí.

„Ale stejně jako u taserů existuje podezření, že při příliš silném používání tam mohou nastat smrtící nebo dlouhodobé účinky,“ dodává analytik Visingr.

Helena Berková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme