Rychlovlaky 'frčí' hlavně ve východní Asii. Nabízí kvalitní servis a pohodlí

Vlaky řítící se rychlostí 350 kilometrů v hodině, jízda přesně na čas a železniční společnost, která v případě zpoždění vrací peníze. Pro české cestující ještě dlouho hudba budoucnosti, ve východní Asii samozřejmost. Stejně jako tratě spojující hlavní města s letištěm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský rychlovlak | Foto: Robert Mikoláš

Pětatřicet kilometrů dlouhou trať z centra Hongkongu s celkem čtyřmi zastávkami zvládne rychlovlak za 24 minut.

Panoramatickou jízdu si navíc lidé můžou užívat zcela bez zavazadel - v bývalé britské kolonii se totiž odbaví ještě před nástupem.

Pro našince nepředstavitelná hudba budoucnosti. Ať už ale člověk zamíří do Soulu, Tokia, Tchajpeje či Bangkoku, železniční spojení metropole s letištěm je prakticky samozřejmostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o železniční dopravě v Asii připravil pro Odpolední Radiožurnál Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

A třeba v Šanghaji cestující zažívají doslova rekordní jízdu, když se na magnetické vlně řítí rychlostí 431 kilometrů v hodině.

Budování vysokorychlostní železnice má v Číně zelenou.

Peking chce mít do tří let v provozu 16 tisíc kilometrů těchto tratí, na kterých uhání japonský Šinkansen nebo italské Pendolino, a to minimálně dvousetkilometrovou rychlostí.

Součástí této sítě bude i 2300 kilometrů dlouhé spojení mezi Hong Kongem a Pekingem a vlaky ho při 350kilometrové rychlosti zvládnou za 10 hodin.

Vlak Leo Express sveze první cestující. Otestujeme, jak obstojí proti konkurenci

Číst článek

V bývalé britské kolonii povede celá trať v tunelu, rovných 26 kilometrů, a i když tato stavba včetně zcela nového nádraží v samotném centru vyjde na 160 miliard korun, nebude její vybudování trvat více než pět let.

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme