S novou interaktivní hrou mohou děti prozkoumat město nebo přírodu

Když děti přestanou bavit knížky nebo běhání po venku, rodiče musejí narychlo vymýšlet, jak své potomky zabavit. Pomoci by jim mohla nová aplikace v chytrých telefonech a dotykových tabletech, která pro děti vytvoří zábavné hry ve městě i v přírodě. Originální nápad pro moderní technologie, který vytvořili sami rodiče, vyhrál soutěž Jihomoravského inovačního centra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na lovosickém gymnáziu vyměnili žáci učebnice za elektronické tablety

Na lovosickém gymnáziu vyměnili žáci učebnice za elektronické tablety | Foto: Miroslav Zimmer

Na dětském hřišti sleduje mladá maminka Kateřina, jak její dva synové pobíhají kolem skluzavky.

„Chodíme sem často. V mém okolí, kde bydlím, je to jedna z mála možností, kam můžeme s dětmi ven,“ říká Kateřina a přiznává, že najít zábavu pro děti ve městě je těžké:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové interaktivní hře natáčela redaktorka Petra Benešová

„Možností není z mého pohledu mnoho. Můžeme jet do zoo, vyrazit mimo Prahu nebo na okraj Prahy na procházku, ale v centru těch možností moc není," dodává Kateřina.

Právě rodičům ve velkých městech, kde jsou odkázáni jen na parky, hřiště nebo mateřská centra, by mohla brzy pomoci nová interaktivní outdoorová hra. Speciální aplikace, která funguje v chytrých telefonech nebo dotykových multimediálních tabletech.

„Ve hře se vám ukáže mapa s počátečním bodem, kde začíná příběh a pak už následuje samotný příběh,“ říká Šárka Sekorová, která drží v ruce tablet a ukazuje, jak hra funguje.

Autorka projektu Be interactive má dlouholetou zkušenost s přípravou dětských her na táborech. A jako matka dostala ještě s dalšími rodiči a studenty z brněnských škol nápad, že prostřednictvím chytré aplikace připraví dětem dobrodružné výlety.

„Rodič si stáhne aplikaci do svého tabletu. Do této aplikace si zadá místo, konkrétní polohu, kde si chce hru projít, a na dané místo se mu vygeneruje hra,“ vysvětluje Šárka Sekorová.

Hra pro malé děti i starší školáky

V tu chvíli se na dotykové obrazovce objeví mapa a první úkoly pro děti. Když je dítě malé, provází ho hrou některá z pohádkových postaviček a zadává mu úkoly. Aplikace se připravuje ale třeba i pro starší školáky, kteří na místě budou poznávat například nějakou kulturní památku nebo okolní přírodu.

„Jedná se o aktivní trávení volného času. Není to koukání na televizi nebo hraní na počítači,“ dodává autorka.

Projekt interaktivních her vyhrál letošní ročník soutěže StarCube, kterou pořádá Jihomoravské inovační centrum. Sdružení, jehož členy jsou Jihomoravský kraj, město Brno a brněnské vysoké školy, podporuje z veřejných peněz zajímavé vynálezy a originální nápady.

„Týmy, které vyhrály, získaly nějaké ceny. Jednou z těch cen je například pokrytí finančních prostředků na založení společnosti,“ vysvětluje projektová manažerka centra Lucie Krátká.

První interaktivní hry jsou už vytvořené přímo pro hrad Špilberk, tým pracuje i na dalších aplikacích pro pražskou a brněnskou zoo. Do několika měsíců si pak rodiče s dětmi zahrají hry kdekoli po České republice.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme