S virtuální měnou se dá ve Spojených státech pořídit elektronika, jídlo nebo oblečení

Mnoho lidí tráví spoustu času ve virtuální realitě. Počítačové hry, vztahy na sociálních sítích nebo nákupy přes internet jsou už běžnou součástí našeho života a stávají se jí i virtuální měny. Jednou z nich je takzvaný bitcoin, který v roce 2009 založil člověk pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Své příznivce má i v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakupování přes internet

Nakupování přes internet | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Na mobilním telefonu zmáčknu tlačítko poslat bitcoiny, přes kameru dám naskenovat QR a napíšu částku převodu, to znamená například 0,05 bitcoinu,“ vysvětluje zakladatel portálu bitcoin.cz Marek Palatinus.

Na svém mobilu a počítači názorně ukazuje, jak probíhá transakce ve virtuální měně. K tomu je potřeba mít nainstalovaný speciální program.

Přehrát

00:00 / 00:00

O virtuální měně natáčela redaktorka Zuzana Petráňová

„Virtuální měna je měna, které funguje čistě v internetovém prostředí a ideálně není závislá na žádné třetí straně, na žádné instituci nebo vládě, která by koloběh měny v oběhu jakýmkoli způsobem řídila,“ vysvětluje pojem Palatinus.

Bitcoiny nenosíme po kapsách, ani v peněžence. Přesto je můžeme ztratit.

„Ve chvíli, kdy ztratíte klíč k virtuálnímu účtu, na kterém jsou složeny bitcoiny, tak fakticky bitcoiny nezanikají. Účet tam neustále zůstává, ale nikdo k němu nemá přístup. Nikdo je nemůže poslat dál. Reálný efekt je, jako kdyby se ty peníze spálily,“ říká Palatinus.

Podle internetového publicisty Patricka Zandla bude virtuální měna v dalších letech stále populárnější:

„Myslím si, že během 20 let se s takovouhle virtuální počítačovou decentralizovanou měnou budeme často setkávat už jenom proto, že lidem bude dělat bytostnou radost, že jim stát nevidí pod prsty.“

Německé ministerstvo financí uznalo virtuální měnu bitcoin

Číst článek

Česká národní banka je v případě virtuální měny daleko skeptičtější. Její mluvčí Tomáš Zimmermann vidí nevýhodu v tom, že hodnota bitcoinu je nestabilní a její využití velmi omezené:

„Těžko by bylo možné zajistit u virtuální měny to, co je v případě používání české koruny naprosto automatické. Třeba to, že s ní můžete kdykoli a kdekoli zaplatit. U virtuální měny, která není nijak upravená žádnými zákony a předpisy, by tohle mohlo být stěží vynutitelné.“

Čeští fanoušci bitcoinu přesto věří, že digitální měny budou stejně populární jako třeba ve Spojených státech. Tam si bitcoiny můžete zaplatit právníka nebo objednat pizzu.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme