Schwarzenberským kanálem na Šumavě popluje dřevo stejně jako před sto lety

Schwarzenberským kanálem na Šumavě opět popluje dřevo. Začíná plavební sezona, během níž návštěvníci kanálu uvidí, jak se kdysi dopravoval dřevo z nepřístupných šumavských hvozdů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několikrát za rok zde můžete sledovat tradiční plavení dříví | Foto: Romana Kostohryzová

Schwarzenberský plavební kanál vznikl před více než dvěma sty lety a dnes je technickou památkou a turistickou atrakcí zároveň.

Slavnostní zahájení plavební sezóny se koná v pravé poledne v zachovalé zrekonstruované části na Jeleních vrších poblíž obce Nová Pec.

„Začínáme folklorním setkáním,“ přibližuje program plavební ředitel Hynek Hladík. Chybět by neměly soubory nejen z jihu Čech, ale také z Rakouska a Bavorska, na děti čeká vyprávění pohádek z obou stran Šumavy.

Samotná ukázka plavení dřeva přijde na řadu o půl třetí odpoledne. „Dříví bude plaveno. Začne se vhazovat pod myslivnou na Jeleních vrších, poplave zhruba jeden a půl kilometru a samozřejmě si to lidé budou moci také vyzkoušet, zapojíme je do toho,“ zve Hynek Hladík.

Zájemci dostanou do ruky plavební háky na dlouhých bidlech a budou si moci zkusit, jak se polena v kanále usměrňují. Způsob je stejný jako před sto lety.

9. června začíná sezóna na odlehlejším úseku Schwarzenberského kanálu u hraničního potoka Ježová – Iglbach.


Ivan Mls, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme