Sčítání jen po internetu není možné, říká místopředseda ČSÚ
Estonci vyrazili za dalším evropským primátem v elektronizaci veřejné správy. S Novým rokem začalo sčítání lidí a nemovitostí. Do konce ledna mohou občané země vyplnit požadované údaje na formuláři v internetu, ty ostatní budou až do konce března osobně navštěvovat sčítací komisaři. I ti ale budou zjištěná data vkládat do počítače a odesílat ke zpracování po síti.
Estonci jako první v Evropě už mohli volit přes internet a používají elektronické zdravotní knížky a lékařské předpisy.
Místopředseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Stanislav Drápal uvedl, že pokud se týká příštího sčítání v České republice, chce ČSÚ již letos zahájit přípravu toho, jak by příští sčítání mělo vypadat.
Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal mluví o elektronickém sčítání lidí a nemovitostí ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
„Samozřejmě naším cílem je to, abychom domácnosti vůbec neobtěžovali a pokud možno, po vzoru některých jiných zemí, veškeré údaje přebírali z administrativních zdrojů dat. To samozřejmě bude spojeno s tím, že do té doby ještě vznikne celá řada centrálních registrů, kde tyto údaje budeme moci přebírat,“ uvedl Stanislav Drápal.
Doplnil, že by to znamenalo po legislativní i technické stránce zajistit, aby ČSÚ mohlo například přebírat údaje z databází sociálního zabezpečení o tom, kde je kdo zaměstnán, případně důchodce či osoba jinak pobírající příjmy.
V České republice se sčítalo vloni a také zde byla možnost nechat se sečíst elektronicky. I k tomu ale bylo třeba papírového formuláře.
„My jsme vycházeli z toho, že každý člověk, aby mohl bezpečně někam předávat svoje údaje, potřebuje něco jako PIN, to znamená originální, jen jemu známou přístupovou adresu. A z tohoto hlediska proti jiným zemím, které nejsou v tomto směru natolik zabezpečeny z hlediska ochrany osobních údajů, jsme zvolili tu cestu, že každé domácnosti byly doručeny ve formě papírového dotazníku vlastně ty originální PINy. Na základě toho se domácnost nebo občan rozhodl, zda využije internetovou variantu nebo papírovou variantu,“ řekl Stanislav Drápal.
Pouze elektronické sčítání podle něj není možné, protože nelze požadovat po občanech, aby si vytvořili podmínky k tomu, že budou moci komunikovat přes internet.