Severní Americe došly internetové IP adresy. Nový systém není podle odborníků ideální

Na konci září došly v Severní Americe adresy pro internetové domény v doteď používaném formátu IPv4. IP adresy jsou unikátní číselnou kombinací pro každou internetovou doménu. Bez nich by nemohly firmy, školy ani jednotlivci připojit své počítače do globální sítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LAN Party

LAN Party | Foto: Fotobanka Freeimages

Původní verze protokolu IPv4 vznikla už před 40 lety. Tehdy nikoho ani ve snu nenapadlo, že světová síť dosáhne takových rozměrů.

IPv4 se skládá ze čtyř čísel, která mohou být až třímístná, a jsou oddělena tečkou, tedy například 192.44.118.192.

Počet čísel je ale omezený, a proto začal internet před lety pomalu přecházet na nový formát adres IPv6. Ty jsou složené z osmi skupin čtyř hexadecimálních číslic, například 2001:db8:0:1234:0:567:8:1.

Ve Spojených státech si nyní mohu zájemci registrovat nové adresy už jen v protokolu IPv6. Nové uspořádání ale není podle odborníků ideální. Oba systémy totiž nejsou vzájemně kompatibilní. Složitější adresy v IPv6 tak nemusí být dostupné ze starších modemů a routerů.

„Podle současných odhadů to zatím vypadá, že podobnou situaci jako u severních sousedů lze v Latinské Americe očekávat až někdy v roce 2017. Pořád platí, že nejlépe jsou na tom Afričané, kteří mají zásobu adres přibližně do roku 2018," uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které na problém upozornilo.

Alžběta Havlová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme