Skleněná manufaktura v Drážďanech přestane vyrábět auta, změní se v muzeum

Pro motoristické nadšence jsou letošní velikonoční svátky poslední příležitostí prohlédnout si unikátní továrnu na luxusní limuzíny v Drážďanech. V takzvané Skleněné manufaktuře ukončila automobilka Volkswagen kvůli nízkému zájmu výrobu vozů phaeton. Teď budovu čekají výrazné změny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skleněná manufaktura limuzín Volkswagen | Foto: Zita Senková

Naprosto tichá výroba, všude dokonale čisto a mechanici v nažehlených bílých overalech. Tak vypadala výroba luxusních limuzín phaeton. Volkswagen je ve Skleněné manufaktuře montoval od roku 2001.

Impozantní stavba z oceli a skla s válcovitou, 40 metrů vysokou věží se po svém otevření stala jedním z turistických magnetů Drážďan.

Prohlédnout si netradiční továrnu na automobily jezdilo do nedaleké saské metropole také mnoho Čechů, pro které má v sobotu prohlídky v češtině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volkswagen ukončila po 15 letech výrobu luxusních limuzín phaeton v prosklené továrně v Drážďanech. Co bude s budovou dál, zjišťoval Filip Nerad

Lákadlem přitom nebyly jen luxusní vozy. V budově se pořádají různé kulturní akce. „Má zvláštní architektonický koncept, je prosklená, transparentní,“ popisuje stavbu Zita Normanová ze Skleněné manufaktury.

Od 8. dubna se ve Skleněné manufaktuře otevře zážitkové muzeum zaměřené na auta blízké budoucnosti. Ukazovat bude hlavně nejnovější vývojové trendy pro vozy na elektrický pohon a automobilové digitální technologie.

Kromě nich bude muzeum dál nabízet i kulturní akce a koncerty. Nová interaktivní expozice bude ve Skleněné manufaktuře zatím na přechodnou dobu, než automobilka rozhodne o dalším využití unikátní budovy stojící nedaleko centra Drážďan.

Jednou z variant je obnovení výroby aut. Není tak vyloučené, že se za pár let budou ve Skleněné manufaktuře znovu montovat luxusní phaetony, tentokrát ale v elektrické verzi.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme