Solární gigant pro Čínu

Solární energie zatím nehraje v energetice první housle, ba je přímo jakýmsi outsiderem. Tato situace se však může časem změnit, a to jak v oblasti fotovoltaických instalací, kde se nyní slibně zlepšuje součástkově-technologická základna, tak i v oblasti zatím relativně ekonomičtějších solárně termálních elektráren. Jistým příznakem pozitivního směru vývoje mohou být i stále stoupající výkony těch největších zástupců z obou kategorií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární elektrárna v areálu Dukovan

Solární elektrárna v areálu Dukovan | Foto: ČEZ, a. s.

Největší solárně termální elektrárnou na světě je v současnosti americká instalace s názvem Solar Energy Generating Systems v Mohavské poušti, s výkonem 354 MegaWattů. Prvenství v oboru fotovoltaiky momentálně drží španělský komplex Olmedilla Photovoltaic Park, s výkonem pouhých 60 MegaWattů.

Průlom v oblasti sluneční energetiky však může znamenat smlouva, kterou uzavřela čínská vláda s americkou firmou First Solar. Američané mají podle tohoto kontraktu do roku 2019 postavit v čínské pouštní oblasti zvané Vnitřní Mongolsko gigantickou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 2 GigaWattů! Komplex minimálně o rozměrech Manhattanu (na rozloze 25 čtverečních mil) má dodávat energii pro 3 milióny domů a má se nacházet nedaleko od města Ördös.
Polovodičové sluneční články, které mají umožnit dosažení tohoto velkolepého cíle, jsou založeny na bázi teluridu kadmia. Tento rok se také údajně stala First Solar první firmou, která byla u článků schopna dosáhnout symbolické cenové hladiny jednoho dolaru za jeden watt energetického příkonu. Tím se sluneční energie stává pomalu konkurenceschopnou ve srovnání s ostatními zdroji energie.

Fotovoltaické panely (Serpa, Portugalsko) | Foto: European Commission Audiovisual service

Stavba této gigantické pouštní elektrárny má proběhnout ve 4 fázích. Na jejich konci má elektrárna poskytovat tyto výkony: 30 MW (rok 2010), 130 a 1000 MW (2014), 2000 MW (2019). Cena elektrárny by neměla přesáhnout 5 miliard dolarů.

Pavel Vachtl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme