Solární letadlo ukončilo cestu přes Ameriku. Pak zamíří do Evropy

Nad sochou Svobody v New Yorku dopoledne proletěl švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2. Symbolickým přeletem skončila poslední americká etapa na cestě kolem světa, kterou švýcarští piloti zahájili loni v březnu. Později stroj zamíří přes Atlantik do Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun Solar Impulse 2 přeletěl Spojené státy. Na snímku z 23. dubna letí nad San Franciscem | Zdroj: ČTK

„Přelet Spojených států byl pro mě nesmírně zajímavý. Zakončení etapy právě tady, nad sochou Svobody, která je symbolem možnosti tvořit a inovovat, to je pro mě silný zážitek,“ řekl pilot Andre Borschberg v rozhovoru pro televizi Sky News.

Zároveň dodal, že přípravy na celý projekt zabraly mnoho práce a času. „Cesta kolem světa strojem, který je poháněn solární energií a dokáže jen za pomoci slunce přeletět i oceán, vyžaduje letadlo, které dokáže opravdu efektivně využívat energii. Takže tento pokus je demonstrací toho, jak dobře lze solární energii využít,“ uvedl pilot.

Firma chce celým projektem poukázat právě na využitelnost solární energie. A záběr solárního letounu nad jedním ze světových monumentů je přesně ten typ obrázků, které firma k propagaci solární energie potřebuje. Zorganizovala například i soutěž o nejlepší snímek dnešního přeletu.

„Celá záležitost je hodně emotivní. A přelet nad sochou Svobody má naznačovat energetickou nezávislost, možnost žít na zdravé planetě,“ mluví o symbolice dnešního přeletu jeden z iniciátorů projektu a pilot Bertrand Piccard.

Přistáním v New Yorku na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho skončila poslední americká etapa na cestě kolem světa, která začala loni v březnu. Teď má před sebou solární letadlo cestu přes Atlantik do Evropy.

mka, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme