Speciální český software by mohl pomoci s odstraňováním škod po bouři Sandy

Češi by brzy mohli pomoci Americe s odstraňováním škod po nedávné ničivé bouři Sandy. Brněnští vysokoškoláci vyvinuli počítačový program, který dokáže velmi rychle mapovat škody v různých místech země. Důmyslný software už si úspěšně vyzkoušeli záchranáři po zemětřesení na Haiti. Teď by mohl urychlit práci lidí v terénu na východním pobřeží USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

New York po devastujícím řádění superbouře Sandy | Foto: Frank Franklin II | Zdroj: ČTK

Záběry americké CNN během řádění hurikánu Sandy ukazují, jak před několika týdny bouře ničila domy a pohrávala si s auty na ulicích. Amerika se stále vzpamatovává ze živelní katastrofy. S obnovou poničené infrastruktury by teď mohl pomoci speciální český software GINA.

„V těchto chvílích GINA nabízí nový kanál pro koordinaci. Když nastala tady ta katastrofa v USA, tak to postihlo velké množství obyvatel a velké území. A první, co se dělalo – bylo to vidět ve všech televizních zprávách, ve všech médiích - bylo mapování škod. Mapování toho, co se stalo, kde jsou lidé, kteří potřebují pomoci, a tohle je přesně to, co GINA dělá,“ vysvětluje jeden ze spolutvůrců Zbyněk Poulíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jak by počítačový program z Brna mohl pomoci při odstraňování škod po bouři Sandy, se zajímala reportérka Petra Benešová

Mobilní aplikace, kterou vyvinuli studenti brněnské Fakulty informatiky Vysokého učení technického, ukazuje záchranářům a dobrovolníkům velmi podrobnou on-line mapu, podle které se mohou v terénu orientovat.

„Při obnově té země je potřeba ohromné množství lidí, kteří pracují v terénu, a je potřeba tyto lidi koordinovat. A ke koordinaci vždycky potřebujete znát tu situaci. Aby člověk mohl dělat správná rozhodnutí – ať už je to velitel, který sedí ve velitelském centru, nebo je to člověk, který je v terénu, vždycky potřebuje mít informace k tomu, aby se správně rozhodl a ty lidi nějakým způsobem řídil,“ pokračuje Poulíček.

V mapě jednotlivé týmy lidí uvidí přesná místa, kde jsou zbořené mosty, prasklé a sesunuté silnice. Záchranářským jednotkám to usnadní koordinaci jednotlivých prací. Dohoda s americkou stranou na využívání softwaru je prý v řádu měsíců.

„Hned při té události jsme začali aktivizovat naše partnery, s lidmi, kteří mají napojení právě na výkonné orgány v zemi. Vidím to velice pozitivně a myslím si, že se nám v poměrně krátké době podaří americký trh oslovit s naší technologií,“ věří Zbyněk Poulíček.

Chytrý program už pomáhal například po zemětřesení na Haiti nebo v Japonsku.

mta, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme