Speciální čidla od plzeňských vědců budou varovat hasiče při zásahu před nebezpečím

Požár, povodeň nebo havárie v chemičce jsou události, které musejí běžně zvládat hasiči. Pouštějí se přitom do situací, které přímo ohrožují jejich život. Před nebezpečím je v budoucnu mohou varovat speciální senzory ve výstroji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální čidla od plzeňských vědců budou varovat hasiče při zásahu před nebezpečím

Speciální čidla od plzeňských vědců budou varovat hasiče při zásahu před nebezpečím | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Čidla vyvíjejí vědci z inovačního centra RICE na elektrotechnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s Teslou Blatná.

Čtyřcentimetrové krabičky dokážou sledovat okolní teplotu, polohu záchranáře nebo koncentraci plynů. Vědci už senzory úspěšně testovali na záchranářských oblecích při cvičném požáru na hasičské základně ve Zbirohu.

„Jde o mezinárodní projekt. Zabýváme se chytrým textilním oblekem, který by měl měřit okolní prostředí hasiče, jeho aktivity a životní funkce. Tady se snoubí základní výzkum s aplikovaným výzkumem a s nasazením v praxi,“ vysvětluje šéf výzkumného týmu Aleš Hamáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nová unikátní čidla, která mají pomáhat hasičům, se zajímal redaktor Lukáš Milota

„Do obleku je integrován takzvaný mikrosystém. Jednotlivé senzorové elementy jsou připojeny přes přípojná místa. Můžou měřit jak parametry prostředí – teplotu, vlhkost, pokud jsou tam výbušné plyny, tak je možné je detekovat, můžete zjistit, jestli se hasič hýbe, jestli leží nebo stojí, případně že by měl nějaké poranění,“ ukazuje senzory a popisuje fungování systému další z výzkumníků Radek Soukup.

Senzory, které se dají podle prostředí různě kombinovat, přenášejí bezdrátově data do řídící jednotky, která je uvnitř hasičského obleku. „Dále se posílají do takzvané centrální procesní jednotky, kterou má u sebe velitel zásahu a ten přehledně vidí u všech hasičů, jaké mají parametry. Pokud se nějaká hodnota blíží kritickému stavu, tak se vyhlásí poplašný stav,“ říká Soukup.

Přesné informace má i zasahující hasič. „Pokud se dostane do nějaké krizové situace, tak ho alarm upozorní a měl by místo opustit. Předpokládá se, že by senzory mohly být nasazeny v průmyslu – třeba teplotní senzory v hutním průmyslu, senzory na detekci toxických plynů by se mohly použít zase v recyklaci materiálů,“ předpokládá výzkumník.

Speciální čidla od plzeňských vědců budou varovat hasiče při zásahu před nebezpečím | Foto: Lukáš Milota

Teplotní čidlo na hasičském oblečení testují Soukup a Řebounem speciální pistolí. „Pokud budeme simulovat zahřátí, tak vnitřní část, kde je nastaven limit 50 stupňů Celsia a na jednotce semaforovou metodou už získáváme údaje o tom, jak teplota roste. Za chvíli se změní údaj na žlutou a posléze na červenou a začne pískat alarm. Pokud teplota klesne, alarm znít přestane,“ ukazují.

Zásahové obleky s místy pro umístění senzorů se vyrábějí zatím jen zkušebně. „Staráme se o to, abychom to, co vzniklo ve výzkumu, uměli integrovat a implementovat do reálných zásahových obleků a starat se o koordinaci, testování a získávání zpětné vazby od hasičů samotných,“ říká Jiří Koželuh z firmy Vochoc.

Projekt Intex – neboli inteligentní textil s chytrými senzory – skončí příští rok v dubnu. „A do té doby jistě vznikne finální prototyp, který bude připravený do výroby, bude vyhovovat všem evropským normám a pak je možné hasičům tento produkt nabízet,“ dodává Koželuh.

Varovné senzory pro hasiče vyvíjejí i jinde, systém plzeňského týmu je ale unikátní. U žádného z evropských projektů totiž zatím nedošlo na faktické uplatnění v praxi.

Lukáš Milota, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme