Speciální telefon by měl umět ochránit soukromí i před špiony z NSA

Lidé by brzy měli mít možnost pořídit si telefon, který by byl vysoce odolný proti zásahům do soukromí. Blacphone údajně bude schopný odolat i sledování ze strany americké zpravodajské služby NSA. Výrobce přístroj představí 24. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonování | Foto: stock exchange

Podrobnosti o telefonu jsou zatím velmi kusé. Výrobce je tají a chce je zveřejnit až na veletrhu v Barceloně.

Měl by to být telefon srovnatelný se současnou špičkou na trhu, i když prý o něco levnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

O telefonu s údajně neprolomitelnou ochranou soukromí mluvil redaktor ČRo Ondřej Bouda

Hlavní důraz bude kladen na jeho zabezpečení. Výrobce pro své potřeby upravil operační systém Android a přidal několik bezpečnostních a šifrovacích vrstev. Tvrdí, že díky použití nejmodernějších kryptografických metod bude ochrana telefonu prakticky neprolomitelná.

I proti sledování ze strany operátora by se měl umět telefon bránit. Veškerá komunikace by měla směřovat přes zvláštní servery ve Švýcarsku.

Na internet se telefon přihlásí do zvláštní VPN sítě, operátor tedy vidí pouze toto připojení a dál už je vše anonymizované. Lidé tak mohou v klidu navštívit libovolnou stránku, aniž by ta tušila, o koho jde.

Výrobce také slibuje, že on žádná data archivovat nebude. Jediné, co bude znát, je uživatelské jméno, které si ovšem zájemce může vymyslet, a telefonní číslo, ke kterému jméno patří. I kdyby tedy někdo po výrobci soudním příkazem informace vymáhal, nic konkrétního se nedozví.

Samozřejmostí jsou šifrované hovory, SMS i služby VoIP.

Blackphone myslí i na zabezpečení výrobního procesu – součástky by měli vyrábět neutrální dodavatelé. Konečná montáž pak bude pod přísným dohledem tak, aby do telefonu nikdo nemohl namontovat nějaká „zadní vrátka“.

Výrobce čeká miliony zájemců ročně

Výrobce předpokládá, že během první roku prodeje si telefon pořídí několik milionů lidí. Do čtyř let pak věří, že překoná hranici desíti milionů prodaných kusů.

Zájemců je už teď dost. Od různých velkých nadnárodních společností přes aktivisty až po tibetskou exilovou vládu. O kvalitě připravovaného telefonu svědčí i to, že ho chtěly odkoupit giganti na trhu, jako je Google, a zájem projevila i americká vláda. To výrobci odmítli – prý nechtěli zaprodat svou duši.

Americké tajné služby zřejmě odposlouchávaly i mobil kancléřky Merkelové | Foto: Reuters

I když projekt Blackphone sídlí ve Švýcarsku, švýcarský není. Stojí za ním dvě společnosti.

Silent Circle je americký podnik, ve kterém bývalí členové zvláštních jednotek a další počítačoví experti ze Silicon Valley vyvíjejí špičkové šifrovací metody.

Druhým článkem je pak malá španělská firma Geeksphone, která začala vyrábět mobilní telefony a snaží se se na trhu něčím odlišit.

Firmy se spojily právě proto, aby se technologie nedostala do rukou žádnému z velkých hráčů na trhu, protože lidé, kteří se na projektu podílí, se bojí, že by jejich vynález zneužili.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme