Spoluzakladatel Microsoftu Allen prý objevil vrak japonské bitevní lodi Musaši

Spoluzakladatel firmy Microsoft a filantrop Paul Allen oznámil, že se mu po osmi letech pátrání podařilo objevit vrak obří japonské válečné lodě, která se potopila v říjnu 1944 během bitvy s americkými silami o filipínský ostrov Leyete.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak lodi Musaši

Vrak lodi Musaši | Foto: http://www.paulallen.com/

Allen a výzkumný tým na palubě jeho jachty Octopus našli prý Musaši o minulém víkendu. Vrak se podařilo lokalizovat v kilometrové hloubce pomocí robotické ponorky, s níž tým propátrával dno.

To, že jde o Musaši, prý ukázaly detailní záběry, které pořídila kamera s vysokým rozlišením umístěná na ponorce. Potvrdit by to po prostudování snímků měli japonští experti.

Na zveřejněných fotografiích je vidět příď lodi s japonským císařským znakem chryzantémy, základna pro děla, masivní kotva i katapult pro vypouštění letadel. Ačkoliv Musaši nebyla pravá letadlová loď, mohlo z její paluby odstartovat několik průzkumných hydroplánů.

Paul Allen na svých stránkách uvádí, že ho už od malička fascinovala druhá světová válka i díky nasazení otce během bojů.

Vrak lodi Musaši | Foto: http://www.paulallen.com/

Musaši byla spuštěna na vodu v roce 1940 jako sesterská loď o rok starší a známější Yamato. Obě plavidla byla dlouhá přes 260 metrů a při váze přes 70 tisíc tun dokázaly plout rychlostí kolem 50 kilometrů za hodinu.

Musaši i Yamato byly vyzbrojeny desítkami děl různých kalibrů a měly velký arzenál pro boj proti ostatním lodím, ponorkám i letadlům. Posádku tvořilo 2400 mužů.

Musaši se účastnila hlavně operací v západním Pacifiku. Její poslední bitvou bylos střetnutí v Leytském zálivu uprostřed Filipínského souostroví, což byla největší námořní bitva druhé světové války a možná i všech dob. De facto znamenala konec pro japonské námořnictvo.

Soustavné a mnoho hodin trvající nálety amerických letadel během ní zahnali Musaši na ústup. Loď byla zasažená nejméně 19 torpédy a 17 bombami a kvůli vážnému poškození se nakonec 24. října 1944 převrátila a potopila. Zemřelo přitom nejméně 1000 členů posádky.

Podobný osud pak potkal v listopadu i sesterskou Šinano přestavěnou na letadlovou loď a v dubnu roku 1945 klesla ke dnu i Yamato. Tím Japonci přišli o všechny tři lodě této největší a nejambicióznější třídy.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme